Aktrollerin hedefi olan halk sanatçısına 'Erdoğan ve Soylu'ya hakaret'ten dava

Muhalif duruşu ile bilinen, halk sanatçısı Kutsal Evcimen'e 2019 yılındaki paylaşımları nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya hakaret ettiği iddiası ile davalar açıldı. Evcimen, 21 Nisan Perşembe günü saat 10:00'da Anadolu Adliyesi'ndeki duruşma öncesi Türkiye'nin tüm demokratlarına dayanışma çağrısında bulundu. Evcimen KRT Web'e yaptığı açıklamada, "İktidara yalakalık yapan, yandaşlar saray sofralarında; halkın sesi olan sanatçılar mahkeme salonlarında ağırlanıyor. Bu tarihe kara leke olarak yazılacak." dedi.
 Tarih: 20-04-2022 18:28:03
Aktrollerin hedefi olan halk sanatçısına 'Erdoğan ve Soylu'ya hakaret'ten dava
 
 

Halk sanatçısı Kutsal Evcimen'e 2019 yılında sosyal medya hesaplarından yapmış olduğu paylaşımlar nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya hakaret ettiği iddiası ile 2 dava açıldı. Evcimen o paylaşımlarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun uğradığı linç girişimine ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yapılan haksızlıklara tepki göstermişti.

"ARTIK YETER! BU ABLUKA, BU BASKI SON BULSUN"

Evcimen hakkında açılan davaların ilk duruşması Kartal'da bulunan Anadolu Adliyesi'nde saat 10:00'da görülecek. Davaya 2 gün kala Evcimen KRT aracılığı ile Türkiye'nin tüm demokratlarına, haklıdan, mazlumdan yana olanlarına, gazetecilerine, aydınlarına seslendi; duruşma öncesi Kartal Adliyesi önüne dayanışmaya davet etti. Evcimen, "Bu kadar kötü yönetilen ülkede her gün baskı ve zülüm içerisinde tacize uğruyor ve buna karşı yaptığımız en ufak eleştirilerde kendimizi mahkeme salonlarında buluyoruz. Bu yaşananlar demokrasi ile yönetilen bir ülkede kabul edilecek bir durum değildir. Artık yeter; bu abluka bu baskı son bulsun." ifadelerini kullandı.

"HAKSIZLIĞA KARŞI MÜCADELEMİZ MAHKME SALONLARINDA DA SÜRECEK"

"İktidarla aynı düşünmeyen, haksızlıklara karşı boyun eğmeyenlerin baskı ve zulümle karşılaştığını belirten Evcimen, İktidarın gücü istediği gibi kullanmasından dolayı zorluklarla, haksızlıklarla karşılıyoruz. Haksızlığa karşı mücadelemiz mahkeme salonlarında da sürecek" dedi.

"AKTROLLER TARAFINDAN GÖZETLENİYOR, TACİZ EDİLİYORUM"

 
Evcimen yaşananları şöyle özetledi:

 

Uzun zamandır sosyal medya sayfalarım "aktrol" olarak nitelendirilen bir takım kişilerce her taraftan gözetleniyor ve ara ara taciz ediliyorum. Kötü sözlere, hakaretlere maruz kalıyorum. Eminim bu kişilerce şikayet edilen birkaç paylaşımla konu buraya kadar geldi ve dava şeklinde karşımıza çıktı.

"HER ZAMAN SEVGİDEN YANAYIZ, KÖTÜ SÖZ BİZE YAKIŞMAZ"

Biz sanatın inceliğini, zekasını ozanlarımızın duruşuyla birleştirip her daim saygıdan, sevgiden ve güzelliklerden yanayız. Asla hakaret, kötü söz bize yakışmaz ama tabii ki zaman zaman bizim de eleştirel reflekslerimiz oluyor. bunların eleştiri ve ifade özgürlüğü olarak değerlendirilmesi gerekirken karşımıza davalar çıkıyor. Maalesef birçok muhalif, iktidarla aynı düşünmeyen insan bunları yaşıyor.

"İKTİDARA YALAKALIK YAPANLAR SARAY SOFRALARINDA, HALKIN SESİ OLANLAR MAHKEME SALONLARINDA AĞIRLANIYOR"

Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı külliyesinde bazı sanatçıların davet edildiği iftar yemeğine de göndermede bulunan Evcimen, "İktidara yalakalık yapan, yandaş, sanatsal bilgilerini, birikimlerini iktidara peşkeş çekenler saray sofralarında; halkın içinde halkın sesi olan sanatçılar da mahkeme salonlarında ağırlanıyor. Bu tarihe kara leke olarak yazılacak." dedi.

"EŞEK SIPALARI" TÜRKÜSÜ NEDENİYLE CEZA VERİLMİŞTİ

Evcimen'e, "Eşek Sıpaları" türküsü nedeniyle 2015 yılında dava açılmıştı. Evcimen'e 11 ay 20 gün hapis cezası verilmiş bu ceza ertelenmişti. 

KRT WEB

 
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER KÜLTÜR-SANAT Haberleri
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI