CHP'li Ramis Topal : Esnaf, işçi, çiftçi, emekli perişan!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)24. Dönem Amasya Milletvekili Ramis Topal, Amasya bir dizi ziyaret gerçekleştirdi vatandaşların sorunlarını dinledi.
 Tarih: 16-05-2022 17:28:03   Güncelleme: 16-05-2022 17:55:03
CHP'li Ramis Topal : Esnaf, işçi, çiftçi, emekli perişan!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)24. Dönem Amasya Milletvekili Ramis Topal,'' Halkın arasına girmeyenler gerçek sorunları göremez ve çözüm önerileri sunamaz.''dedi 

Bir 5 kişi, ayakta duran insanlar, açık hava ve ağaç görseli olabilir

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)24. Dönem Amasya Milletvekili Ramis Topal  yazılı olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:  '' Halkın arasına girmeyenler gerçek sorunları göremez ve çözüm önerileri sunamaz. Halkın gören gözü işiten kulağı haykıran sesi olacağız dedik, sıkılmadık el bırakmadık. 10 gün süren ziyaretlerimizde sokağın, çarşı pazarın işçinin köylünün gençlerimizin sıkıntılarını dinledik.

Sokağa çıktığımızda insanlar ya pazardan aldığı poşetleri yada ceplerini gösteriyor.
İnsanların pazar poşetleride tıpkı cepleri gibi boş.
İnsanların pazarı marketi müze gezer gibi gezdiği, çoğu ihtiyacını alamadığı ve bakıp geçtiği bir dönem yaşıyoruz. Nasılsın diye sorduğumuz elini sıktığımız herkes dertli.
Emekliler, ‘önceden tek maaşla geçinebiliyorduk şimdi hanımda emekli, iki maaşla bile geçinemiyoruz. Çarşı pazar ateş pahası. Bayramda torunlar eve geldiğinde harçlık veremiyorum. 70 yaşıma geldim böyle sıkıntı çekmedim. Önceden fiyatına bakmadan ilk girdiğim dükkandan ihtiyaçlarımı alır çıkardım. Şimdi daha ucuzunu bulmak için bakmadığım sormadığım yer kalmıyor. Tek maaşla 6-7 nüfusa bakardım şimdi hanıma bakamıyorum, aldığım maaş ikimizin boğazına yetmiyor.’ diyor.
Köy ziyaretlerimizde çiftçi; ‘traktöre binmek tarlayı sürmek lüks oldu, mazota gücümüz yetmiyor. Kara sabana geçelim desek köyde tarla sürmeye öküz kalmadı. Yem fiyatlarına güç yeteceği kalmadı. Çuvalı 300 lirayı geçti. Besicilerin çoğu hayvanlarını kesime verdi. Ne ekecek nede besleyecek durumumuz kalmadı. Önceden Uygur köyü besicilikte öncüydü şimdi köyde hayvan kalmadı. Bölgenin en büyük mezbahanesi köyümüzdeydi kapısına kilit vuruldu.
Biz mahsülümüzü hasat edip satacağımız zaman ithal ürünleri piyasaya sokuyorlar bizim mahsül para etmiyor. Benden 3650 liraya aldığı buğdayı TMO dışarıdan 6500 liraya getiriyor. Buğdayı 6500 liradan benden alsa ben daha çok ekim yaparım. Dünyanın en pahalı mazotunu, gübresini, ilacını alıp mahsülünü maliyetinin altına satan kaç ülkenin çiftçisi var.’ isyanıyla karşılaştık.
Aydınca’da fırıncı ilk defa bu Ramazanda bir tane bile pide satamadım ekmek satışımız bile düştü insanlar ekmekten bile kısmaya başladığını söylüyor.
Sorunu yaratanlar, sorunu çözemezler…
Dün ‘Saksıları bile ekin, siz üretin biz destekleriz’ diyenler bugün ‘Paramız var ithal ediyoruz’ diyorlar. 2 yıl önce bastığınız boş soğan depoları şuan dolu, soğanın alıcısı yok. Çiftçi soğanını çöpe döküyor. Soğanını çöpe döken çiftçiye yeniden nasıl soğan ektireceksiniz.
İthalatçıları, yandaş müteahhitleri desteklediğinizin 10 da biri kadar çiftçiyi desteklemediniz. Söylem ve eylemleriyle kendisiyle çelişen çiftçi ve besicinin aklıyla dalga geçen bu zihniyetin amacı Türk tarımını güçlendirmek mi yok etmek mi takdiri size bırakıyorum
.'' dedi 

Bir 13 kişi, ayakta duran insanlar, açık hava ve ağaç görseli olabilir

 

  HABER VİDEOSU
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SİYASET Haberleri
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI