Deri kralına haciz şoku

Luigi Deri markasının sahibi Mehmet Musa Evin icra takipleri ve haciz davaları ile boğuşuyor. Mehmet Musa Evin’in, ortak kafe işletmek için borç para aldığı iddia edilen kişi çok sayıda icra takibi yaptı; Evin’in varlıklarına haciz koydurdu. Evin’e yönelik icra takibi yapan kişilerden birinin de yıllar önce dövdürdüğü iddia edilen ortağı Necati Denizli oldu.
 Tarih: 11-04-2022 17:43:17
Deri kralına haciz şoku

Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği’nin eski başkanı M. Musa Evin (57), deri sektörünün yakından bildiği de bir isim. Evin, Luigi Deri markası ile faaliyet gösteren Gürsel Deri Tekstil’in sahibi. Aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi de olan Evin’in, daha önce, “elinde seks kasedim var. Bu kasetle bana şantaj yapıyor” dediği eski şoförü ve akrabası olan Ergün Yapıcı ile aralarındaki bir dizi dava ile gündemde.

'CAFEDE ORTAK OLALIM'

Polemikhaber.com'da yer alan habere göre; İstanbul Adliyesi ve Bakırköy Adliyesi’nde açılan icra takipleri ve dava dosyalarına göre taraflar arasındaki kriz, 2020’nin başlarında patlak verdi. Dava dosyalarına göre, Evin, aynı zamanda uzaktan akrabası da olan 10 yıl kadar işlerini ve şoförlüğünü yapan Ergün Yapıcı ile, Fethiye Atatürk Caddesi’nde bulunan Evin Cafe’de ortaklık yapmaya karar verdi.

TANIKLAR: BORÇ 120 BİN DOLAR

Buna göre, Yapıcı, ABD’de bulunan O. isimli bir akrabasından borç para alarak Evin’e verdi. Evin’in, ve tanık olarak gösterdiği çalışanlarından Tekin Görgün ve Haldun Ersan’ın da belirttiği tutar 120 bin dolar. Bir başka ifade ile Evin, Yapıcı’dan 120 bin dolar borç aldığını, ancak bu paranın ortaklık ile ilgisinin olmadığını, paranın önemli bir bölümünü de ödediğini kaydediyor.

13 AYRI SENET DÜZENLENDİ

Evin ve Yapıcı arasında yapılan protokolle taraflar 13 ayrı senet düzenledi. Evin, 170 bin dolarlık senetleri imzaladı ve Yapıcı’ya verdi. Yapıcı, Kasım 2019 ile Kasım 2020 dönemini kapsayan senetleri aldığına dair hazırlanan tutanağı imzaladı. Evin, ilk birkaç aylık senedin ödemesini yaptı. Ancak, Nisan-Mayıs 2020’deki her biri 14’er bin dolar olan senetleri ödemedi.

MÜLKLERİNE HACİZ KONULUNCA…

 

Evin, kendi imzasını taşıyan bu senetleri ödemeyince Yapıcı, icra takibi başlattı. İstanbul İcra Müdürlükleri üzerinden başlatılan bu takipler sonrası Evin’in Zeytinburnu’ndaki binası dışında Büyükçekmece’de bulunan bir gayrimenkulü ile Beşiktaş Ulus’daki lüks dairesine haciz koydurdu.

 

VAKIFBANK’IN DA İPOTEĞİ VAR

Benzer şekilde, haciz ihbarnameleri Evin’in Sante Maske Medikal AŞ isimli şirketine de gitti. Bu haciz işlemi sonrası Evin, ödemesini yaptı ve tapulara konulan hacizler kalktı. Anılan dosyalara bakıldığında, Evin’in Zeytinburnu’nda iş yeri olarak kullandığı binada Vakıfbank’ın da biri 950 bin dolar, diğeri 4 milyon TL olan Vakıfbank’a ait iki ipotek de bulunuyor.

İSTİNAF, TEDBİRİ KALDIRDI

Dosyalara göre, Yapıcı, elinde bulanan ve Evin’in imzasını taşıyan diğer senetleri ise İ. A. isimli bir kişiye ciro etti. Ciro yolu ile başka kişilerin de eline geçen senetler bu kez Bakırköy İcra Müdürlüklerinde işleme konuldu. En son N. Y. A. isimli bir kişi, senetleri işleme koydu. Evin, söz konusu senetlerin kendisinden zorla alındığını iddia ederek dava yoluna gitti. Bakırköy 6. Asliye Ticaret Mahkemesi, yatırılan para içen tedbir kararı verdi. Ancak bu karar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 44. Hukuk Dairesi tarafından kaldırıldı. Anılan davaya ilişkin yargılama yerel mahkemede sürüyor.

ESKİ ORTAĞI DA İCRA TAKİBİ YAPTI

Musa Evin’e geçmiş yıllarda açılan bazı davalar ise dikkat çekici. Anılan davalardan ikisinde taraf olan isim Necati Denizli isimli bir kişi. Bu kişi, Evin ile eskiden ortaklık yapan bir isim. Denizli’nin, Evin’e yönelik iki ayrı icra takibi yaptığı, Evin’in bu takiplere itiraz ettiği anlaşıldı. Denizli ise, itirazın iptali istemi ile dava açtı. Evin’in, para anlaşmazlığına düştüğü Denizli’yi darp ettirdiği bilgisine de ulaşıldı.

EŞİ BOŞANMA DAVASI AÇMIŞ

Evin’e yönelik geçmiş dönemde açılan bir diğer davanın tarafı ise eşi Z. Evin (53). Anılan dava İstanbul 2. Aile Mahkemesinde açıldı. “Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması” talebi ile açılan davanın tarihi ise 4 Haziran 2014. Ancak, Evin ailesinin, dava dosyalarına giren vukuatlı nüfus kayıt örneğine göre Musa Evin ile Z. Evin halen evli. Temmuz 2020 tarihli bu kayda göre, 1992’de evlenen çiftin iki çocuğu bulunuyor.

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ Haberleri
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI