şişli escort

Gazeteci Bülent Çavuş “Silahın şakası yok… Evdeki, arabadaki, beldeki silah öldürür…”

Bireysel Silahlanmaya Hayır Platformu Başkanı gazeteci Bülent Çavuş, yaptığı açıklamada, "Silahın Şakası Yok, Silah Öldürür” adıyla bir kampanya başlattıklarını söyledi.
 Tarih: 07-12-2021 18:26:49
Gazeteci Bülent Çavuş  “Silahın şakası yok… Evdeki, arabadaki, beldeki silah öldürür…”

"Bireysel Silahlanmaya Hayır Platformu", düğünlerde, asker uğurlamalarında ve futbol müsabakalarında ateşli silah kullanarak kutlama yapılması nedeniyle meydana gelen yaralanma ve ölümlerin engellenmesi amacıyla, "Silahın Şakası Yok, Silah Öldürür” adıyla bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında hazırlanan afiş ve pankartlar, ilk olarak Sultangazi'de bir AVM'nin duvarına asılırken, dernek bu konuda belediyelerden de destek istedi.

İstanbul'un Sultangazi ilçesinde Gazi Mahallesi’nde bir magandanın kurşunu sonucu 2015 yılında vurulan ve 2 yıl süren tedavinin ardından 19 yaşında yaşamını yitiren Ahmet Emre Çavuş’un babası gazeteci Bülent Çavuş, bireysel silahlanmaya karşı 2019 yılında platform kurdu.17 yaşındaki oğlunu bir maganda kurşunuyla kaybeden Bireysel Silahlanmaya Hayır Platformu Başkanı gazeteci Bülent Çavuş, yaptığı açıklamada, "Silahın Şakası Yok, Silah Öldürür” adıyla bir kampanya başlattıklarını söyledi. Bu amaçla hazırladıkları afiş, pankart ve dövizleri vatandaşların rahatlıkla görebilecekleri alanlara asmak istediklerini belirtti.

İlk afişi Sultangazi'deki bir AVM'nin duvarına astıklarını dile getiren Çavuş, İstanbul'da 39 ilçe belediyesinden destek istediklerini söyledi. Çavuş, belediyelerin kendilerine tahsis edecekleri billboard ve kamu alanlarına asacakları afişlerle daha çok kişiye ulaşmak ve bireysel silahlanmaya karşı bilinç oluşturmak istediklerini kaydetti.
Gazeteci Bülent Çavuş, açıklamasında şunları dile getirdi:
HERKES BU SOSYAL SORUMLULUK İÇİN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI:
Her gün açılan ateşler sonucu canlar yitip gidiyor. Düğünlerde, asker uğurlamalarında ve futbol müsabakalarında ateşli silah kullanarak kutlamalar sırasında açılan ateşler sonucu hayatlar sönüyor. Kadın cinayetleri de son yıllarda önemli artış göstermektedir. Yapılan araştırmaya göre, en fazla cinayetin işlendiği 10 il arasında ilk sırada İstanbul var. Biz de kamuya ait billboardları, tramvay vb. toplu ulaşım araçlarında, alışveriş merkezlerinin elektronik ekranlarında, bireysel silahlanmaya karşı hazırlanan görsel ve işitsel kamu spotlarının yayınlanmasını istiyoruz. Bu konuda da Başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu olmak üzere tüm ilçe belediyelerinden, belediye başkanlarından destek talep ediyoruz. Belediyelere ait sosyal medya hesaplarından da silahsızlanmaya karşı açıklamalar, kamu spotları yayınlansın, konferanslar düzenlensin istiyoruz. Artık herkes bu sosyal sorumluluk için ellini taşın altına koymalı.
REKLAM YASAĞI GETİRİLMELİ, SİLAH GÖRSELLERİ KULLANILAMAMALI: Bizim yaptığımız araştırma sonrası sigara ve tütün ürünlerine açılan mücadele gibi, ‘silah ve şiddet’ içeren ve pazarlayan tüm alanlara gizli veya doğrudan reklam yasağı ve denetimler getirilmelidir. Silah fotoğraf ya da desenlerinin ve silah markalarının logo, renk ve şekillerinin; şeker, çerez, oyuncak, tişört, çanta gibi nesnelerde bulunması engellenmelidir.
EVDE SİLAH BULUNDURMADA EŞ RIZASI ALINMALI:
Her isteyene silah ruhsatı verilmemeli. Bu konuda daha titiz davranılmalı. Evde silah bulundurma ruhsatı verilirken de eş rızasını içeren referans sistemi olmalıdır. 

  HABER GALERİ
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM Haberleri
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI