Çağlar Şendil’in avukatı yalanladı: Hepsi hayali senaryo

Mega Varlık Yönetim AŞ Genel Müdürü Çağlar Şendil’e ilişkin birtakım sitelerde yayımlanan habere yalanlama geldi. Şendil’in avukatının imzasını taşıyan tekzip talepli ihtarnamede, müvekkilinin görev yaptığı tüm şirketlerin BDDK ve SEDDK gibi kurumların sıkı denetimi altında olduğu vurgulandı. İhtarnamede, Şendil hakkında yürütülen soruşturmada da savcılığın takipsizlik kararı verdiği vurgulanarak, “Haberin kötü niyetli ve hayali bir senaryoya dayanıyor” denildi.
 Tarih: 11-10-2022 17:49:11
Çağlar Şendil’in avukatı yalanladı: Hepsi hayali senaryo

“Gerçek Gündem” adlı haber sitesinde, 5 Ekim günü Furkan Karabay imzası ile bir haber yayımlandı. “Sezgin Baran Korkmaz hâkim karşısına çıkıyor: Davadan önce kritik şirketlerdeki yönetim oyunu” başlığı ile verilen habere dikkat çeken bir yalanlama geldi. Sitenin sahibi konumundaki şirket ile yetkililerine gönderilen ihtarnamede, habere konu iddiaların gerçeği yansıtmadığı vurgulanarak “Çağlar Şendil hedef alınarak tamamen kurgudan ibaret, asılsız ve habercilik etiğinden uzak birtakım iddialar ortaya atılmıştır” denildi.

Mega Varlık Yönetim Genel Müdürü Çağlar Şendil’in avukatı İsmail Bostan’ın imzasını taşıyan ihtarnamede “Müvekkil Çağlar Şendil ile hiçbir bağlantısı olmayan konularda sözde haberde bütünüyle gerçek dışı ifadelerle adı geçirilerek dayanaksız iddiaların hedefi haline getirilmiştir; müvekkilin birtakım hukuksuz işlemlerle bağlantılı olduğu algısı yaratılmaya çalışılmıştır” görüşüne yer verildi.

HABER, HEDEF GÖSTERME AMAÇLI

İhtarnamenin devamında, anılan haberle Çağlar Şendil’in bilinçli olarak hedef gösterilmeye çalışıldığına işaret edilerek şöyle denildi: “Sözde haberde ‘SBK’ nın genel müdürü yine sahnede’ başlığı altında ‘Gazeteci Barış Pehlivan’ın da gündeme getirdiği Şendil, SBK’nin para kaynağı Mega Varlık’ın da genel müdürlüğü koltuğundaydı. Şendil, Kingston Kardeşlerin, Türkiye’deki resmi ortağı bir nevi ABD’den gönderilen milyon dolarları Türk bankasından çeken kişiydi. Hatta Şendil, 2017’de ABD’ye giden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk Büyükelçiliği’nde Jacob Kingston’la görüşürken de yanındaydı’ şeklindeki içerik ile gündeme getirilmeye çalışılan asılsız iddialar doğrudan müvekkilimi hedef alıp, kamuoyunun husumetine maruz bırakmayı hedeflemektedir. 

KURUMLARIN SIKI DENETİMİ ALTINDA

Müvekkil Çağlar Şendil’in 2015 yılı ve sonrasında üst düzey profesyonel yönetici konumunda görev yaptığı şirketlerin tamamı BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu), SEDDK (Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu) gibi düzenleyici ve denetleyici kamu kuruluşlarınca yoğun ve hassas olarak denetlenen sektörlerde yer almaktadır. Bu şirketler ayrıca bağımsız denetim yapan kuruluşlar tarafından da denetlenmektedir. Bankalar ve Sigorta Şirketlerince Bağımsız Denetim yapmakla yetkilendirilmiş kuruluşlar yaptıkları denetimlerle esasen bu düzenleyici ve denetleyici kamu otoritelerine karşı sorumludurlar. Müvekkil Çağlar Şendil’in 2015 yılı ve sonrasında görev yaptığı şirketlerin faaliyetlerinin yasalara ve ilgili mevzuata uygun olduğu denetim raporlarında sabittir.” 

 

SAVCILIK TAKİPSİZLİK VERDİ

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma sonrasında Çağlar Şendil ile ilgili takipsizlik kararı verildiği bilgisine yer verilen ihtarnamede, “Benzer biçimce soruşturma kapsamında kolluk kuvvetleri ve başkaca kamu kuruluşlarınca hazırlanan kapsamlı raporlarda müvekkilin görev yaptığı şirketlerin müvekkilin üst düzey yönetici olarak yönetiminde etkin olduğu faaliyet alanlarına ilişkin gerçekleştirilen ticari iş ve işlemlerinin hiçbirinin “para aklama” kapsamında olmadığı, şirketlerin ticari iş ve işlemlerinin faaliyet alanları kapsamında olağan faaliyetler olduğu tespit edilmiştir” ifadelerine yer veridi.

ORTAK DEĞİL HESABINA GELEN PARA YOK

Mega Varlık’ın yüzde 99,6’lık hissesinin Jacob Kingston’a ait olduğuna işaret edilen ihtarnamede “Müvekkil, yönetim kurulu üyesi olması sebebiyle yönetim kurulu üyesi olduğu tarihte yürürlükte olan ticaret kanunu gereği Mega Varlık Yönetim AŞ’ de 1 adet hisse sahibidir. Bu durum dahi sözde haber içeriğinde algı yaratmak amaçlı ve yanıltıcı biçimde müvekkilin Jacob Kingston’ un ortağı olduğu şeklinde yansıtılmıştır. Ayrıca müvekkilin geriye dönük olarak yapılan tüm bankalar nezdindeki hesap incelemelerinde hesabına ABD’ den veya başka bir ülkeden gelen ya da ABD’ ye ya da başka bir ülkeye gönderilen bedel tespit edilememiş, yine tamamen manipülasyon amaçlı bankalardan milyonlarca dolar büyüklüğünde çekildiği iddia edilen paraların hiçbirine rastlanmamıştır. Müvekkil ne hesaben ne nakit olarak Türkiye’ye geldiği belirtilen para hareketine hiçbir şekilde aracılık etmemiştir. Bu gerçek, belgeler ve kamu kurumlarınca hazırlanan raporlarda sabittir” ifadelerine yer verildi

ABD MAKAMLARI İLE TEMAS SÜRÜYOR

Çağlar Şendil’e ne Türkiye’de ne başka bir ülkede, yöneltilen herhangi bir suçlamanın bulunmadığı kaydedilen ihtarnamede “Müvekkili Çağlar Şendil ve Mega Varlık şirketinde birlikte görev yaptığı yönetim kurulu, şirketin hâkim hissedarı hakkında ABD’nin Utah eyaletinde açılan dava ve Mega Varlık Yönetim AŞ’nin geleceği hakkında ABD makamlarıyla iletişimlerini de ayrıca sürdürmektedir.  Yukarıda detayı belirtilen geçekler ışığında bu kurgu haberin müvekkilin kamuoyu nezdinde açıkça hedef gösterme amacıyla kaleme alındığının en önemli göstergesi ve kanıtıdır” denildi.

KÖTÜ NİYET SÖZ KONUSU

Gerçek Gündem’de yer alan habere ilişkin Şendil’in yasal haklarını sonuna kadar kullanacağına vurgu yapılan ihtarnamede “Cevap ve düzeltmeye konu yayında yer alan ve gerçekle hiçbir şekilde bağdaşmayan iddiaları, kötü niyetli ve hayali senaryoları, kısacası basın etik değerlerine yakışmayacak biçimde bu iftiraları yayınlayan kuruluşu kınıyor, asılsız iddialarına karşı cevabımızı kamuoyuna saygıyla sunuyoruz” ifadesi kullanıldı. 

  HABER GALERİ
  YORUMLAR 1 Yorum YORUM YAP
Güldeniz Haskarabağ 08-07-2021 00:15:00

hayırlı olsun

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ Haberleri
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI