İMAMOĞLU’NDAN ODA BAŞKANLARINA: BU ZOR ZAMANI BİRLİKTE ATLATACAĞIZ

İMAMOĞLU’NDAN ODA BAŞKANLARINA: BU ZOR ZAMANI BİRLİKTE ATLATACAĞIZ
 Tarih: 14-11-2023 16:44:48
İMAMOĞLU’NDAN ODA BAŞKANLARINA: BU ZOR ZAMANI BİRLİKTE ATLATACAĞIZ

TAŞIT HİZMET KALİTESİ UYGUNLUK KONTROLÜ SİSTEMİ ( TAHKUK)  İLE ULAŞIM ESNAFINA EKONOMİK KATKI SAĞLANIYOR

ULAŞIM ESNAFINA ‘TAHKUK’ DESTEĞİ 

İBB iştiraki Ulaşım A.Ş., 18 Mayıs 2022 tarihli UKOME kararıyla Eyüpsultan ve Kartal’da Taşıt Hizmet Kalitesi Uygunluk Kontrolü (TAHKUK) sistemini hayata geçirdi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu; taksi, minibüs, taksi dolmuş, okul/turizm ve diğer servis taşımacılığı kapsamında UKOME tarafından belirlenen standart ve kriterlere uygun kaliteli taşıtlar ile taşımacılık yapılmasını sağlamak amacıyla kurulan Eyüpsultan’daki TAHKUK Merkezi’nde incelemelerde bulundu. İstanbul Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Emin Alagöz ve Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu da inceleme gezisinde İmamoğlu’na eşlik etti. İmamoğlu, sistemden duydukları memnuniyeti dile getiren oda başkanlarına, iş birliklerinden dolayı teşekkürlerini iletti. Toplumun her kesimi gibi, ulaşım sektörünün de ekonomik krizden olumsuz etkilendiğini vurgulayan İmamoğlu, “daha yakın bir zamana kadar, 5-6 yıl öncesine kadar, neredeyse faizsiz araç satışı bile yapabilen kampanyalar varken, bugün ne yazık ki yüksek faize rağmen kredi bile alamayan, alınamayan bir sektör ve ekonomik sorun söz konusu. Bunu görüyoruz. Bu bağlamda ortak akılla UKOME'de alınan kararı hem destekliyor hem de kutluyorum. Çünkü, bu zor zamanı birlikte atlatacağız” dedi. 

EYÜPSULTAN / İSTANBUL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) sınırları içinde taksi, minibüs, taksi dolmuş, okul/turizm ve diğer servis taşımacılığı kapsamında; UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) tarafından belirlenen standart ve kriterlere uygun kaliteli taşıtlar ile taşımacılık yapılması amacıyla 18 Mayıs 2022 tarihli kararla Taşıt Hizmet Kalitesi Uygunluk Kontrolü (TAHKUK) sistemi hayata geçirildi. Bu kapsamda, İBB iştiraki Ulaşım A.Ş. tarafından Eyüpsultan ve Kartal’da iki TAHKUK istasyonu kuruldu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Eyüpsultan’daki TAHKUK İstasyonu’nda sektör temsilcileri ile bir araya geldi. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökce, İBB Ulaşım Dairesi Başkanı Utku Cihan, İstanbul Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Emin Alagöz ve Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, inceleme gezisinde İmamoğlu’na eşlik etti.

ULAŞIM DAİRESİ BAŞKANI CİHAN, SİSTEMLE İLGİLİ BİLGİLER PAYLAŞTI

İmamoğlu ve beraberindeki heyet, Cihan tarafından TAHKUK uygulamasıyla ilgili bilgilendirildi. TAHKUK sisteminde, taşıtların periyodik teknik muayenesinden farklı olarak, Toplu Ulaşım Hizmet Kalitesi Değerlendirme Sistemi (TUDES) ve toplu ulaşım yönergelerinde kapsamında belirlenmiş olan yolculuk hizmet kalitesini etkileyen hususların denetlendiğini aktaran Cihan, şu bilgileri paylaştı:

“TAHKUK sistemi hem yolcular açısından hem de esnafımız açısından önemli ve onlar için de avantajlı. Bu sistemle, kontrol ettiğimiz araçlar içerisindeki yolcu emniyeti, konforu, yolcu kalitesini bu anlamda yolcularımız için izliyoruz, takip ediyoruz ve düzeltiyoruz. Taşımacılar açısından da araç yaşlarını, örneğin 6 yaşında olan bir aracı 9 yaşına kadar kullanabildikleri için, onlar açısından da daha uzun araç kullanımın sağlıyoruz. Böylece yüzde 50 oranında bir avantaj sağlamış oluyorlar. Biz daha önceden UKOME kararıyla, minibüslerde örneğin 12 yaşına kadar araçlara izin veriyoruz. Taksi dolmuşlarda 10 yaşına kadar, sarı taksilerde 6 yaşına kadar bu araçlar kullanılabiliyordu. Ama ekonomik sorunlar, pandemi gibi nedenlerle bu araç yaşlarını biraz daha artırmak, mevcut ellerindeki araçları daha fazla kullanmak üzerine bir talep de geliyordu bize. ‘UKOME’de alınan kararla, araçlarınızı bize getirip muayene ettirmek zorundasınız ve bizim uygunluğumuzla beraber kullanabileceksiniz’ gibi bir karar aldık ve şu anda da bu işlemi burada başlattık ve yapıyoruz.”

CİHAN: “RANDEVUYA GELMEMİŞ 1.727 VAR”

Araçların yaşları ve türüne göre bir ücret aldıklarını belirten Cihan, küçük yaştaki araçlardan az, büyük yaşta olanlardan ise görece daha fazla tarife belirlediklerini aktardı. Şu anda taksiler, minibüsler, taksi dolmuşlara hizmet verdiklerini belirten Cihan, “Diğer araçlarla ilgili de daha sonra kapsamını genişleteceğiz” dedi. İstanbul’da belirlenen yaşları geçmiş olan 6 bin 150 araç olduğu bilgisini paylaşan Cihan, “Bunların hepsini randevuya çağırdık. Henüz randevusu gelmeyen ya da randevuya gelmemiş 1.727 tane araç var. Uygunluk anlamında denetlenmiş yüzde 71 oranında araçlarımız şu anda mevcut” şeklinde konuştu. Sistemin işleyişiyle ilgili detayları aktaran Cihan, gerekli yükümlülükleri taşımayan araçların ruhsatlarını askıya aldıklarının altını çizdi. Cihan, söz konusu aracın uygunluk durumunda ise, ruhsatın online sistemde işler hale getirildiğini belirtti.

TAKSİCİLER ESNAF ODASI BAŞKANI AKSU: “ODA OLARAK DESTEKLİYORUZ”

İnceleme gezisine katılan İstanbul Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Alagöz ve Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Aksu da uygulamadan duydukları memnuniyeti dile getirerek, İBB yönetimine teşekkürlerini sundu. “Vatandaş konforlu, kaliteli, güvenli hizmet her zaman almak istiyor” diyen Aksu, “Bu konuda da bu TAHKUK Merkezi bizim için çok iyi oldu. Ekonomik anlamda esnafımız araç değiştiremiyordu. Kredi verilmiyor veya faizler bu şartlarda yüksek. UKOME kararıyla, Sayın Başkanımızın, sizlerin önderliğinde araç kullanım yaşı 3 yaş yükseltildi. Her yıl buraya gelerek görünüm açısından, konfor, güvenlik açısından tespit ediliyor ve süre birer yıl uzatılıyor. Biz de bunu Oda olarak destekliyoruz. Teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

MİNİBÜSÇÜLER ESNAF ODASI BAŞKANI ALAGÖZ: “HABERİMİZ OLMADAN HİÇBİR İŞİN YAPILMADIĞINI NET BİR ŞEKİLDE GÖRDÜK”

Alagöz ise duygularını, “Ulaşım sektörünün paydaşı olarak bizlerin başına görevlendirmiş olduğunuz hem Genel Sekreter Yardımcımız hem de Daire Başkanımızın koordinasyonundaki Ulaşım Dairesi, her daim minibüsçü, yani ulaşım sektörünün yanında. Bilgi anlamında, paylaşım anlamında, kararlar anlamında haberimiz olmadan hiçbir işin yapılmadığını net bir şekilde gördük. Rabb'im önce sizden, sonra da diğer bürokratlardan razı olsun. Böyle bir sistem geldi karşımıza. Burada insanlar, evet yaş durumuna göre 5000 liralık para ödeyecekler. Ama o 5000 bin lira, esnafımızı en az 150 bin liradan kurtarmış olacak bu kriterleri de yerine getirme şartıyla. Eyüp Başkanın da söylediği gibi, ufak tefek aksaklıklar olduğu zaman, bir telefon kadar bize yakın olan Sayın Genel Sekreter Yardımcımızla, Daire Başkanımızla herhangi bir sorun, sıkıntı yaşamıyoruz. Çok teşekkürler. Allah razı olsun” sözleriyle dile getirdi.

İMAMOĞLU: “UKOME'DE ALINAN KARARI HEM DESTEKLİYOR HEM DE KUTLUYORUM”

İBB bürokratları ve sektör paydaşlarının ardından söz alan İmamoğlu, “Her şeyden önce İstanbullu ve İstanbul'a gelen insanlarımızın toplu taşımanın her vasıtasından mutlu olmalarını istiyoruz. Bu ama İETT otobüsü ama taksi ama minibüs, fark etmiyor. Ki servis araçları da benzer bir denetime tabi. Bu konuyla ilgili bazen ekonomik koşullar, arzu ettiğimiz kaliteyi hızla yakalamamıza da mani olabiliyor. Şu anda birçok konuda olduğu gibi, taksi meselesinde de minibüs meselesinde de araç yenilemeyle ilgili ciddi ekonomik zorlukların olduğunu görebiliyoruz. Yani daha yakın bir zamana kadar, 5-6 yıl öncesine kadar, neredeyse faizsiz araç satışı bile yapabilen kampanyalar varken, bugün ne yazık ki yüksek faize rağmen kredi bile alamayan, alınamayan bir sektör ve ekonomik sorun söz konusu. Bunu görüyoruz. Bu bağlamda ortak akılla UKOME'de alınan kararı hem destekliyor hem de kutluyorum. Çünkü, bu zor zamanı birlikte atlatacağız” ifadelerini kullandı.

“HER İŞİ KARŞILIKLI ANLAYIŞLA YAPALIM BAKIŞI İÇERİSİNDEYİZ”

“Ama bu demek değildir ki bazı temel kriterleri ihmal edelim” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“İnsanlarımızın sağlığı, konforunu sağlayıcı, güvenliğini sağlayıcı hususların böylesi bir merkezde, daha titiz bir şekilde denetlenerek onlara yön verilmesi kıymetli. Oda başkanlarımızın da bu konuda iş birliği içinde ve paydaş olmaları; o daha da önemli. Çünkü iş birliği içinde olursa, daha hızlı sonuç verir. Ben yine de bir kısım gelip tamamlamayan ya da sırası gelmesine rağmen gelmeyen sayıyı biraz yüksek buldum. Ona hem odalarımızın da daha ehemmiyet göstermesini, titizlikle uyarmasını, bir an önce gelip o kontrolleri yaptırmalarını arzu ederiz. Biz, insanlarımıza, hele hele hele esnafımıza böyle zor bir dönemde yolda, izde ceza kesme peşinde olan bir yönetim asla değiliz. Tam aksine, her işi karşılıklı anlayışla yapalım bakışı içerisindeyiz. Çalışmanın daha da geliştirilebileceğini düşündüğünü kaydeden İmamoğlu, “Daha kapsayıcı, daha farklı hizmetleri, ileride farklı beklentileri de karşılayıcı pozisyonda değerlendirmeye alınabileceğini düşünüyorum. Şoförümüze, esnafımıza kazasız, sıkıntısız, güvenli, konforlu bir ortamda hizmet dileriz. İnsanlarımızın da daha mutlu, daha keyifli yolculuklarla İstanbul'u yaşamalarını isteriz. Mesele bundan ibarettir. Emeği geçenlere de teşekkür ederiz.”

Konuşmaların ardından tesiste bulunan taksileri inceleyen İmamoğlu, araçlardan birine binerek, yapılan işlemleri deneyimledi.

Etiketler
  Bu haber 126 defa okunmuştur.
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Haberleri
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Fenerbahçe 15 13 1 1 40 11 40 +29
2 Galatasaray 15 13 1 1 31 9 40 +22
3 Kayserispor 14 7 2 5 19 14 26 +5
4 Beşiktaş 15 8 5 2 22 19 26 +3
5 Adana Demirspor 15 6 4 5 27 19 23 +8
6 Trabzonspor 14 7 5 2 24 18 23 +6
7 Antalyaspor 15 6 4 5 22 17 23 +5
8 Kasımpaşa 15 6 6 3 27 31 21 -4
9 Çaykur Rizespor 14 6 5 3 14 19 21 -5
10 Hatayspor 14 4 4 6 24 21 18 +3
11 Fatih Karagümrük 15 4 6 5 18 14 17 +4
12 MKE Ankaragücü 14 4 5 5 20 20 17 0
13 Sivasspor 14 3 5 6 17 24 15 -7
14 Gaziantep FK 14 5 9 0 14 22 15 -8
15 Konyaspor 14 3 6 5 15 20 14 -5
16 Samsunspor 15 4 9 2 17 25 14 -8
17 Pendikspor 14 3 7 4 16 31 13 -15
18 Başakşehir FK 14 3 8 3 14 20 12 -6
19 Alanyaspor 14 2 7 5 11 23 11 -12
20 İstanbulspor 14 2 10 2 11 26 8 -15
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 14 12 2 0 38 10 36 +28
2 Kocaelispor 15 10 3 2 27 16 32 +11
3 Göztepe 14 8 4 2 18 8 26 +10
4 Bandırmaspor 15 7 3 5 18 11 26 +7
5 Sakaryaspor 15 7 3 5 22 16 26 +6
6 Bodrumspor 15 7 4 4 19 12 25 +7
7 Gençlerbirliği 14 6 2 6 18 14 24 +4
8 Çorum FK 14 6 6 2 23 16 20 +7
9 Keçiörengücü 15 5 6 4 13 17 19 -4
10 Erzurumspor FK 14 4 4 6 15 12 18 +3
11 Ümraniyespor 15 5 7 3 16 19 18 -3
12 Manisa FK 14 4 5 5 18 15 17 +3
13 Boluspor 14 4 6 4 11 17 16 -6
14 Adanaspor 14 5 9 0 12 21 15 -9
15 Şanlıurfaspor 14 3 6 5 9 17 14 -8
16 Tuzlaspor 15 3 8 4 13 26 13 -13
17 Giresunspor 15 2 10 3 10 26 9 -16
18 Altay 14 1 11 2 7 34 5 -27
Takım O G M B A Y P AV
1 Esenler Erokspor 15 12 2 1 31 9 37 +22
2 1461 Trabzon FK 15 9 2 4 27 9 31 +18
3 Van Spor FK 15 9 2 4 20 16 31 +4
4 Ankaraspor 16 7 2 7 20 12 28 +8
5 Bucaspor 1928 14 7 1 6 20 8 27 +12
6 Yeni Mersin İdman Yurdu 16 7 3 6 23 14 27 +9
7 Nazilli Belediyespor 16 8 6 2 23 24 26 -1
8 Ankara Demirspor 15 7 6 2 19 18 23 +1
9 Diyarbekir Spor 15 5 5 5 12 13 20 -1
10 Hes İlaç Afyonspor 15 5 5 5 10 12 20 -2
11 Karacabey Belediye Spor 15 4 6 5 11 11 17 0
12 Kırklarelispor 16 4 7 5 12 22 17 -10
13 Beyoğlu Yeniçarşıspor 15 4 9 2 13 19 14 -6
14 Bursaspor 15 3 7 5 13 25 14 -12
15 Altınordu 16 2 7 7 16 18 13 -2
16 Serik Belediyespor 15 3 8 4 6 13 13 -7
17 Adıyaman FK 15 3 9 3 12 23 12 -11
18 Kırşehir Futbol SK 15 3 9 3 12 26 12 -14
19 Zonguldak Kömürspor 14 2 8 4 13 21 10 -8
Takım O G M B A Y P AV
1 Aliağa Futbol A.Ş. 13 10 0 3 25 6 33 +19
2 Kepezspor FAŞ 12 9 1 2 20 7 29 +13
3 Edirnespor 12 6 3 3 20 10 21 +10
4 Ayvalıkgücü Belediyespor 12 5 2 5 11 7 20 +4
5 52 Orduspor FK 13 5 3 5 14 11 20 +3
6 İnegöl Kafkas GK 12 6 4 2 12 12 20 0
7 K.Çekmece Sinopspor 14 4 5 5 15 15 17 0
8 Kırıkkalegücü FK 12 5 5 2 10 11 17 -1
9 Mardin 1969 Spor 12 4 6 2 13 12 14 +1
10 Talasgücü Belediyespor 12 4 7 1 14 19 13 -5
11 Gümüşhanespor 12 2 4 6 9 13 12 -4
12 Artvin Hopaspor 12 2 5 5 10 12 11 -2
13 Malatya Arguvanspor 12 2 7 3 7 12 9 -5
14 Karabük İdmanyurdu Spor 12 2 7 3 7 21 9 -14
15 Tarsus İdman Yurdu 12 1 8 3 7 26 6 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 10/12/2023 Başakşehir FK vs Hatayspor
 10/12/2023 Kayserispor vs Pendikspor
 10/12/2023 Gaziantep FK vs Trabzonspor
 11/12/2023 Konyaspor vs Sivasspor
 11/12/2023 MKE Ankaragücü vs Çaykur Rizespor
 15/12/2023 Adana Demirspor vs İstanbulspor
 16/12/2023 Hatayspor vs Gaziantep FK
 16/12/2023 Kasımpaşa vs Başakşehir FK
 16/12/2023 Fatih Karagümrük vs Kayserispor
 16/12/2023 Trabzonspor vs Samsunspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 10/12/2023 Gençlerbirliği vs Göztepe
 10/12/2023 Eyüpspor vs Şanlıurfaspor
 11/12/2023 Altay vs Boluspor
 15/12/2023 Giresunspor vs Gençlerbirliği
 16/12/2023 Erzurumspor FK vs Ümraniyespor
 16/12/2023 Boluspor vs Manisa FK
 16/12/2023 Göztepe vs Eyüpspor
 17/12/2023 Keçiörengücü vs Bandırmaspor
 17/12/2023 Tuzlaspor vs Sakaryaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 10/12/2023 Diyarbekir Spor vs Ankara Demirspor
 10/12/2023 Hes İlaç Afyonspor vs Bursaspor
 10/12/2023 Karacabey Belediye Spor vs Nazilli Belediyespor
 10/12/2023 Kırklarelispor vs Kırşehir Futbol SK
 10/12/2023 Van Spor FK vs Beyoğlu Yeniçarşıspor
 10/12/2023 Zonguldak Kömürspor (H:1) vs Serik Belediyespor
 10/12/2023 1461 Trabzon FK vs Adıyaman FK
 11/12/2023 Esenler Erokspor vs Bucaspor 1928
 16/12/2023 Beyoğlu Yeniçarşıspor vs Yeni Mersin İdman Yurdu
 16/12/2023 Bursaspor - Diyarbekir Spor Bursaspor ligdeki son 5 maçında hiç kazanamadı  Diyarbekir Spor yenilmez
 16/12/2023 Bursaspor - Diyarbekir Spor Diyarbekir Spor ligde deplasmandaki son 7 maçında hiç kazanamadı  Bursaspor yenilmez
 16/12/2023 Bucaspor 1928 - Hes İlaç Afyonspor Bucaspor 1928 ligdeki son 13 maçında hiç kaybetmedi  Bucaspor 1928 yenilmez
 16/12/2023 Bucaspor 1928 - Hes İlaç Afyonspor Hes İlaç Afyonspor ligdeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Hes İlaç Afyonspor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 10/12/2023 Ayvalıkgücü Belediyespor (H:1) vs Kepezspor FAŞ
 10/12/2023 Gümüşhanespor vs Kırıkkalegücü FK
 16/12/2023 Kepezspor FAŞ vs Gümüşhanespor
 17/12/2023 Edirnespor vs Ayvalıkgücü Belediyespor
 17/12/2023 İnegöl Kafkas GK vs Mardin 1969 Spor
 17/12/2023 Karabük İdmanyurdu Spor vs Tarsus İdman Yurdu
 17/12/2023 Kırıkkalegücü FK vs Aliağa Futbol A.Ş.
 17/12/2023 Kırıkkalegücü FK - Aliağa Futbol A.Ş. Aliağa Futbol A.Ş. ligdeki son 13 maçında hiç kaybetmedi  Aliağa Futbol A.Ş. yenilmez
 17/12/2023 Karabük İdmanyurdu Spor - Tarsus İdman Yurdu Karabük İdmanyurdu Spor ligde evindeki son 6 maçında hiç kazanamadı  Tarsus İdman Yurdu yenilmez
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
ŞANS OYUNLARI
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI