Mahir Polat'tan TÜGVA'ya: Osmanlı tarihinde kamunun malına çökerek kurulan vakıf var mı?

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, TÜGVA'nın organizasyonlara kiraladığı Büyükada İskelesi’nin üst katına ilişkin paylaşımda bulundu.
 Tarih: 12-10-2021 22:01:25
Mahir Polat'tan TÜGVA'ya: Osmanlı tarihinde kamunun malına çökerek kurulan vakıf var mı?

Mahir Polat, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) tarafından kullanılan  mahkeme kararıyla İBB’ye geçen ve TÜGVA'nın organizasyonlara kiraladığı Büyükada İskelesi’nin üst katına ilişkin olarak paylaşım yaptı. 

Polat Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Evinize ne kadar kira ödüyorsunuz? Adalar'da, Boğaz'da, denize sıfır, 700 m2 İstanbul’un en güzel binaları aylık 2000 TL! Kiralanması da yasal değil. Osmanlı tarihinde kamunun malına çökerek kurulan vakıf var mı? Biz vakfı kendi malını vermek olarak biliyorduk. Haramdır haram" ifadesini kullandı. 

Ne olmuştu?

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) tarafından kullanılan Büyükada İskelesi’nin üst katı mahkeme kararıyla İBB’ye geçmiş, ancak tahliye işlemleri için binaya gelen İBB ekipleri polisler tarafından engellenmişti.

İBB Sözcüsü Murat Ongun, bu olaylar üzerine önceki gün Twitter’dan, iskelenin ticari amaçla kullanıldığını ve üçüncü şahıslara kiralandığını dairfotoğraflar paylaştı.

Ongun, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“İşte TÜGVA isimli vakfın Büyükada İskelesi’ni 3. şahıslara vererek yaptığı organizasyonlar. “Büyükada’da şuurlu gençlik yetiştiriyoruz” diyen vakıf iskeleyi kar amaçlı ticari alana çevirmiştir. İBB’yi engelleyen kamu yetkililerinin dikkatine ve kamuoyunun vicdanına sunarız.”

TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu ise Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Üçüncü şahıslara kiraladığınız diye paylaştığınız fotoğraflar 2016 yılına ait, TÜGVA o alanı 2018’de kiraladı. Danışmanlarınıza bir sorsaydınız” ifadelerini kullandı.

  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Haberleri
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI