şişli escort

Özgür Karabat "1,5 trilyon dolar para geldi, ne işe ne de aşa dönüştü"

CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, AKP döneminde Türkiye'ye gelen sıcak paranın boşa harcandığını söyledi.
 Tarih: 30-11-2022 15:16:53   Güncelleme: 30-11-2022 15:20:53
Özgür Karabat

CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat AKP dönemimde Türkiye'ye 1 trilyon 551 milyar dolar sıcak para girişi olduğunu aktardı. Karabat özellikle 2010-2015 arasında artan paranın betona gömüldüğünü ve yatırıma dönüştürülmedini belirtti. 

Karabat'ın açıklamaları şöyle:

"1) Sevgili yurttaşlar, AKP’nin bu ülkenin potansiyelini nasıl yerle yeksan ettiğini daha iyi anlamamız açısından sizinle önemli bir veriyi paylaşacağım. Konumuz, Türkiye’ye gelen sıcak para

2) Hisse senedi, Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve mevduat üzerinden Türkiye’ye gelen sıcak para, 2002-2021 döneminde 1 trilyon 551 milyar doları buldu. Tabloda da göreceğiniz üzere son yıllarda büyük bir ivme kaybı yaşanıyor.

3) 2008’de patlak veren mortgage krizi ile birlikte dünyaya paralar saçılmış, Türkiye de payına düşeni almıştı. 2010-2015 arasında yoğun sıcak para girişi oldu. Ama bu paralar betona gömüldü. Yatırıma değil, ranta ve faize dönüşte.

4) Finans sektörünü beslemesi açısından yurt dışından gelen sıcak paranın önemi büyük. Burada işlem gören para, bankacılık sektörü eliyle yatırım kredisi olarak kullandırılır. Ayrıca sermaye piyasalarında güçlenen şirketler, yeni yatırımlara yönelir.

5) Ama AKP döneminde gelen 1.5 trilyon dolar sıcak para sanayiye, fabrikalara kaynak olmadı. Türkiye’nin makro verileri yerinde saydı, hatta geriledi. Dünyanın ilk 16’ncı ekonomisiyken, 21’inciliğe kadar düştük. İşsizlik çift haneye demir attı.

6) 1980’de Türkiye dünya ekonomisinden %0,86 pay alırken, 2020’de bu oran %0,85’e geriledi. AKP, 1,5 trilyon dolar kaynağı heba etmiştir. Üstüne bir de 128 milyar dolarlık rezervimizi yok etti. Yaklaşık 65 milyar dolarlık özelleştirme geliri de uçtu gitti.

7) Tüm bu saydığım kaynaklar bitti, yeni yollar aranmaya başlandı. Yabancı merkez bankalarından alınan emanet dövizler, swaplarla verilen diplomatik ödünler, net hata noksanla gelen kirli paralarla Türkiye ekonomisi yüzdürülmeye çalışılıyor.

8) Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Temiz para” sözü işte bu yüzden Cumhur İttifakı’nı rahatsız etmiştir. Giriştiğiniz kirli ilişkiler Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığını tehlikeye atacak boyuta doğru ilerliyor ve Sn. Kılıçdaroğlu öncülüğünde buna “dur” diyoruz.

9) Kaynakların adil kullanımı, yatırım ve istihdamın artması, yüksek teknolojili katma değerli üretim için koyduğumuz iradeyi yerine getireceğiz. Sn. Kılıçdaroğlu’nun da dediği gibi, “Temiz para gelirse, kirli para gider.” AKP de gidecek. Az kaldı..."

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SİYASET Haberleri
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI