CHP'li Tekin sordu: Haydarpaşa Garı'nın taşınmazları neden Kültür Bakanlığı'na devredildi?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Haydarpaşa Garı'nın taşınmazlarının Kültür Bakanlığı'na devredilmesi üzerine, 23 Ağustos günü TBMM'ye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un cevaplandırmasını istemiyle soru önergesi verdi.

CHP'li Gürsel soru önergesinde 2006 yılında SİT kararını veren Koruma Kanunu'nun uygulamalarından neden vazgeçildiğini sorarken, açıklamasında "Haydarpaşa, asli işlevi olan İstanbul kentinin tren garı olarak kullanılmalıdır. Çevresindeki alanlar da sermayeye ve ticarete peşkeş çekilmemelidir. Gar yerleşkesi halka aittir. Bir ticari faaliyetin aracı haline getirilemez. Kamusal bir alanın daha sermayeye kaynak olarak aktarılmasına vesile olmayın! Uyarıyoruz" sözlerine yer verdi.  

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

​Aşağıdaki sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 23.08.2019

      Saygılarımla.

                                                                                                   

                                                                                                                        Gürsel TEKİN

​                                                                                                       İstanbul Milletvekili

 

 

Mülkiyeti TCDD’ye ait olan Haydarpaşa Garı’nın bazı taşınmazlarının Kültür Bakanlığı’na devredildiğini öğrenmiş bulunmaktayım. Bu devir işlemi sonucunda, 5 Numaralı Koruma Kurulu; 41-50-51-82-103 ve 118 numaralı, Haydarpaşa Garı ve Çevresi Kentsel Tarihi SİT alanı sınırlarında kalan altı adet parselin yıkılmasında sakınca olmadığına karar vermiştir. Tüm kaygılarımızda bu karardan sonra başlamıştır.

Koruma Kurulunun asli görevi, sit alanı ilan ettiği bir alanı koruyup kollamakken, Kültür ve Turizm Bakanlığı adı altında kullanılıp kamusal alanın sermayeye kaynak olarak aktarılmasına vesile olması tam bir akıl tutulmadır. Haydarpaşa, asli işlevi olan İstanbul kentinin tren garı olarak kullanılmalıdır. Çevresindeki alanlar da sermayeye ve ticarete peşkeş çekilmemeli, halkın doğrudan kullanımına yönelik, İstanbul'un ihtiyaç duyduğu, toplumun beklentilerine dönük yeşil ve sosyal alanlar olarak kullanılmalıdır. Haydarpaşa Gar yerleşkesi halka aittir. Bir ticari faaliyetin aracı haline getirilemez.

 

Bu bağlamda;

 

1- 2006 yılında SİT kararını veren Koruma Kurulu’nunbugün aniden bu kararından vaz geçmesinin nedeni dedir?
2- Haydarpaşa Garı’nı da içeren alan imara açılarak;  ticaret, turizm, konaklama fonksiyonları mı verilmek isteniyor?
3- Gar alanı içindeki bazı yapılar için yıkım kararının çıkması ve bu alanlara yeni fonksiyonlar verilmesi ile birlikte, Haydarpaşa arazileri satılacak mı? 

 

 

 

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.