Toprak: "İktidar, ABD ile lobi faaliyeti yürütmek için 750 bin dolara lobi şirketiyle anlaştı"

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, “S-400 paketlenip depoya atılacak, 2,5 milyar dolar çöpe gidecek. ABD’nin gönlünü almak için de 2-3 milyar dolar daha verip, Patriot alacaksın! Bunlar yetmezmiş gibi kaybettiğin F-35’e geri dönmek için ABD’li Lobi’ciye750 bin dolar daha veriyorsun! Ve susuyorsun, muhalefeti-kamuoyunu bilgilendirme görevini yine unutuyorsun! Hepsinden önemlisi; ülkenin milyar dolarları heba olurken, diplomasi de uçup gidiyor. Ne Rusya, ne ABD, ne Filistin bakıyor, Kosova bile gülüyor yalnızlığımıza!”

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak’ın açıklamalarından bazı satırbaşları şöyle:

"TÜRKİYE DIŞLANIRKEN, MISIR, İSRAİL, ÜRDÜN, FİLİSTİN DAHİ YER ALIYOR"

ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Çavuşoğlu ile görüştüğü aynı gün Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile de telefon görüşmesi gerçekleştirmesi oldukça dikkat çekici! ABD’nin Türkiye-Yunanistan arasında denge gözetmeyi benimsediği öngörülebilir.  Ancak ABD Dışişleri’nin Blinken-Dendias görüşmesi hakkındaki resmi açıklamada ABD-Yunanistan arasında ikili ilişkilerin güçlendirilmesinden duyulan memnuniyetin belirtilmesi, Yunanistan’a methiye ve övgüler düzülmesi, ilginç! İsrail-GKRY-Yunanistan ve ABD arasında 3+1 ittifakının vurgulanması önemli ve Türkiye’ye de mesaj niteliğindedir. Batı Balkanlarda Yunanistan’ın ‘liderliğine’ övgüde bulunulması, aynı bölgede Türkiye’nin etkinliğinin önünü kesmeye dönük bir yaklaşım olarak görülmelidir. Genişletilmiş Doğu Akdeniz Bölgesi’nin istikrarı vurgusu ise Yunanistan’ın Doğu Akdeniz Enerji Forumu (EASTMED) ile Doğu Akdeniz Dostluk Forumu girişimlerine övgü ve destek anlamına geliyor. Her iki oluşumda da Türkiye dışlanırken, Mısır, İsrail, Ürdün, Filistin dahi yer alıyor. Son olarak Atina’da gerçekleştirilen Dostluk Forumu’nda ise Irak, Suudi Arabistan, BAE ve Ürdün de yer aldı.

Antony Blinken-Çavuşoğlu ve Blinken-Dendias görüşmelerinden yansıtılan atmosfer, ABD’nin Türkiye-Yunanistan dengesini gözettiği şeklinde yorumlansa da, bu dengenin Yunanistan ağırlığını daha fazla gözettiğini söylemek yanlış olmaz. Ayrıca Biden yönetiminin Türkiye’ye ve iktidara yaklaşımı açısından ilişkilerin zorlu bir döneme gireceğinin sinyalleri veriliyor!

"FATURA GİDEREK AĞIRLAŞACAK"

Bu aşamada iktidarın Türkiye’nin F-35 projesinden dışlanmasına karşı, ABD yönetimi nezdinde lobi faaliyeti yürütmek üzere 6 aylığına 750 bin dolara bir lobi şirketiyle anlaşması, Biden yönetiminin ikna edilmesi için lobiciliğin devreye sokulacağının ve faturanın giderek ağırlaşacağının işaretlerini ortaya koyuyor!

Türkiye’nin çıkarıldığı F-35 programına geri dönmek için ABD’de bir lobi şirketiyle anlaşma yaptığı bilinirken, henüz yetkili ağızlardan ses çıkmadı. Bilindiği gibi ABD’de lobicilik resmi ve oldukça şeffaf bir kurum. Lobicilik faaliyeti gösteren, bu alanda çalışan şirketler yaptıkları tüm sözleşmeleri Adalet Bakanlığı’na bildirmek zorundalar. Bakanlık, lobicilerden gelen yeni başvuruları kamuoyuna açıklıyor. İşleyiş şeffaf olunca, bu anlaşma haberi, ister istemez duyuldu. Türkiye, Savunma Sanayii Başkanlığı'na (SSB) bağlı SSTEK Savunma Sanayi Teknolojileri şirketi Washington DC'deki hukuk ve lobicilik firması Arnold & Porter'la anlaştı.

Arnold & Porter, ABD Adalet Bakanlığı’na gönderdiği yazıda “hâlihazırdaki karmaşık jeopolitik ve ticari faktörleri göz önünde bulundurarak SSB ve Türk tedarikçilerin F-35 programında kalması yönünde stratejik danışmanlık” yapacağını söyledi. 1 Şubat’ta başlayan sözleşme altı ay sürecek ve Türkiye Arnold & Porter’a 750 bin dolar ödeyecek.

Ülkenin kaynakları bakınız nasıl heba ediliyor?

-Rusya’dan kullanmayacağın S-400’leri alıp, 2,5 milyar dolar ödüyorsun, Rusya’ya yanaşıyorsun!

-ABD kızınca, 1,25 milyar dolar verdiğin F-35’leri kaybediyorsun!

-S-400 paketlenip depoya atılacak, 2,5 milyar dolar çöpe gidecek. ABD’nin gönlünü almak için de 2-3 milyar dolar daha verip, Patriot alacaksın!

-Bunlar yetmezmiş gibi kaybettiğin F-35’e geri dönmek için ABD’li Lobi’ciye750 bin dolar daha veriyorsun!

-Ve susuyorsun, muhalefeti-kamuoyunu bilgilendirme görevini yine unutuyorsun!

-Hepsinden önemlisi; ülkenin milyar dolarları heba olurken, diplomasi de uçup gidiyor. Ne Rusya, ne ABD, ne Filistin bakıyor,…, Kosava bile gülüyor yalnızlığımıza!

-Bu parayla milyonlarca işsizin-esnafın-dar gelirlinin borcu kapatılır, en az 6 ay insanca yaşayacağı nakit desteği sağlanabilirdi.

Gerek CB sözcüsü İbrahim Kalın’ın gerekse Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun gerçekleştirdiği ilk resmi temaslara yönelik ABD resmi açıklamalarında ısrarla Türk muhataplara ‘demokratik kurumsal işleyiş, hukuk devleti, insan hakları’ konularında uyarı ve telkinlerin dile getirildiğinin vurgulanmasına karşılık, iktidarın yaptığı resmi açıklamalarda bunlara hiç değinilmemesi artık sıradan bir duruma dönüştü.

"İKTİDARIN MÜZAKERE TALEPLERİNİN DİKKATE ALINMADIĞI ANLAŞILIYOR"

F-35’e yeniden dahil olma konusunda ABD’nin açık kapı bırakmadığı, iktidarın S-400 ve F-35 konusunda masada buluşma ve müzakere taleplerinin dikkate alınmadığı anlaşılıyor.

Dolayısıyla önümüzdeki süreçte Biden yönetimi ile ilişkilerde S-400 konusunun yanı sıra demokrasi ve hukuk devleti konularının temel başlıklar olacağını, Kuzey Suriye’de ABD-Türkiye işbirliğine vurgu yapılmasına karşılık, ABD’nin PKK destekli YPG-PYD-SDG’ye desteğinin artarak süreceğini, bunun da işbirliğini boşlukta bırakacağını öngörmekteyim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.