Diş Hekimi Yusuf Sert
  Güncelleme: 09-03-2022 20:42:00   09-03-2022 16:19:00

Kanal Tedavisi

Ağız ve diş sağlığı herkesin üzerinde önemle durduğu bir konudur. Fakat her ne kadar dikkat edilse de kimi zaman tüketilen besinler ve genetik faktörlerden dolayı dişlerde çürüme meydana gelir. Günümüzde diş sağlığı konusunda yaşanan teknolojik gelişmeler çürüyen dişleri çekmek yerine onararak eski fonksiyonunu kazandırmayı amaçlar. Bu doğrultuda karşımıza endodontik tedavi yani kanal tedavisi çıkar. 
Kanal tedavisinde enfekte olmuş yani çürüyen diş içerisinde bulunan pulpa ile birlikte sinirler çıkarılır. Bu sinirlerin ağız içerisinde herhangi bir fonksiyonu bulunmuyor. Dolayısıyla sinirler alındıktan sonra dişin içi temizlenir. Dişin yeniden görevini yerine getirebilmesi için açılan boşluk dolgu ile doldurulur. Kliniğimizde uyguladığımız bu tedavi yöntemi ile hem diş ağrılarından kurtulabilirsiniz hem de daha sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.
Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?
Diş sağlığı açısından büyük bir başarı oranına sahip olan kanal tedavisi endodontist veya diş hekimleri tarafından yapılır. Bu konuda profesyonel ve güvenilir bir destek almak amacıyla  tercih edebilirsiniz. Burada gerçekleştirdiğimiz tüm işlemleri ve aşamaları dikkatli bir şekilde takip ediyoruz. Uygulama sırasında öncelikle hastanın diş şeklini görmek amacıyla röntgen filmi çekilir.
 Çekilen film üzerinden enfekte olmuş dişin çevredeki kemiklere ne derecede hasar verildiği görülür. Ardından dişe uygulanan lokal anestezi ile kanal tedavisine geçilir. Çürümüş sinir dokusu ve pulpa alınır. Temizleme işleminin ardından dolgu işlemine geçilir. Sağlıklı dişlere sahip olmak ve kanal tedavisi için profesyonel yardım alabilirsiniz.
Kanal Tedavisinin Faydaları Nelerdir?
Uzmanlık gerektiren kanal tedavisi kişinin doğal diş yapısını korumayı amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Diş kökünde ve çevresinde oluşan enfeksiyonlar kanal tedavisi ile temizlenir. Kanal tedavisinin faydaları şu şekildedir:
·        Kanal tedavisinin en önemli avantajı dişi ve diş etrafındaki kemiği korur
·        Temizlenen ve dolgu ile doldurulan bir yeniden sağlıklı bir çiğneme fonksiyonu kazanır
·        Kanal tedavisi sayesinde ağız içerisinde bulunan bakteri ve enfeksiyonlar temizlenir, yapılan işlemler neticesinde ise dişler sorunsuz bir şekilde kullanılır.
·         Diş kökünde bulunan sinirler alındığı için şiddetli ağrılar ortadan kalkar
·        Pratik bir tedavi yöntemidir ve kısa sürede tamamlanır
·        Bu tedavi yöntemi sayesinde hiç kayıpları ortadan kalkar
Kanal Tedavisi Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?
Anestezik ilaçlar sayesinde günümüzde kanal tedavisi ağrısız bir şekilde yapılır. Ağız içerisinde bulunan enfekte diş sayısı doğrultusunda işlemin süresi uzayabilir. Seanslar halinde devam eden kanal tedavisi sırasında işlem gören dişin kullanılmaması son derece önemlidir. Ayrıca tedavi sonrası diş hassasiyeti devam eder. Bu nedenle çok sıcak ve soğuk yiyeceklerden, içeceklerden kaçınmak gerekir. Ağız bakımı ve sağlığı için uzman diş hekimleri tarafından önerilen ağız içi gargarası yapılmalı ve dişler fırçalanmalıdır. Tüm bu hususlara ve detaylara dikkat edildiği takdirde kanal tedavisi büyük bir oranda başarı sağlar.
Kanal Tedavisi Dişin Ömrünü Uzatır Mı?
Endodonti dalı içerisine giren kanal tedavisi pulpayla, sinirleri dokulardan ayran bir tedavi şeklidir. Bu tedavi yöntemi endodonti izleyebilme en az 3 yıl uzmanlık eğitimi almış kişiler yapar. Günümüzde kanal tedavisi ile diş kayıpları ortadan kalkar ve dişler yeniden sağlıklı hale gelir. Yapılan restorasyon işlemleri neticesinde dişler uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılır.
 Bu nedenle kanal tedavisi dişin ömrünü uzatır ve ağız içerisinde kalarak fonksiyonunu yerine getirmesine katkı sağlar. Aynı şekilde diş kaybı yaşanmadığı için estetik açıdan hoş bir görüntü elde edilmiş olur. Diş sağlığını korumak ve uzun yıllar boyunca doğal dişlerle devam etmek isteyenler kanal tedavisi hizmeti alabilir.                yusufsert.com.tr

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI