Diş Hekimi Yusuf Sert
  Güncelleme: 08-02-2022 16:14:00   05-09-2021 16:27:00

KÖK ÇÜRÜĞÜ VE DIŞETI ÇEKILMESININ NEDENLERI

Kök çürüğü veya diş eti dokusu gerilemesi yaşamanızın birçok nedeni vardır. En yaygın olanlardan bazıları şunlardır:Kötü ağız hijyeni - dişleri her gün fırçalamamak ve diş ipi kullanmamak.Agresif fırçalama – dişleri çok sert fırçalamak veya sert kıllı bir diş fırçası kullanmak.Yaş – insanlar yaşlandıkça diş etleri tipik olarak açığa çıkan kök yüzeylerini çeker.Periodontal hastalık – diş eti hastalığı olarak da bilinen bu ağız sağlığı sorunu, periodontal ceplerin derinliğini arttırır ve yumuşak doku gerilemesine yol açarak plak ve bakterilerin diş köklerine erişmesine neden olur.Genetik – periodontal hastalık, yaşa bağlı diş eti çekilmesi ve zayıf diş minesi genellikle ailelerde görülür.Diyabet – bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve yumuşak doku iltihabını artırabilir, bu da diş eti hastalığına ve yumuşak doku gerilemesine daha şiddetli ve tedavisi zor yol açar.Çarpık dişler – düzgün hizalanmamış dişlerin iyice temizlenmesi daha zordur ve diş eti hastalığı riskinizi artırabilir.Tütün kullanımı - sigara veya puro içmek, daldırma, çiğneme tütünü kullanmak veya herhangi bir tütün kullanımı dişlere zarar verebilir, diş minesini zayıflatabilir, ağız denemesine neden olabilir ve diş eti hastalığı riskini artırabilir.İlaçlar – reçetesiz satılan ve reçeteli ilaçların birçoğunun ağız kuruluğuna neden olduğu bilinmektedir, bu da diş eti hastalığı ve çürük dahil olmak üzere her türlü ağız sağlığı sorunu riskini artırır.Travma – diş etlerinin veya dişlerin yaralanması, bakterilerin dişteki çatlaklarda birikmesine neden olarak daha büyük olmalarına ve diş eti çizgisinin altına yayılmasına neden olabilir.

KÖK ÇÜRÜMESININ BELIRTILERI
Bazı durumlarda, hastalarda kök çürümesi ile ilgili hiçbir semptom görülmez. Diğer durumlarda, hastalar aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi semptomla karşılaşabilir:Açıkta kalan kök yüzeyi sıklıkla sıcağa, soğuğa ve tatlı yiyecek ve içeceklere karşı hassas hale gelir.Etkilenen bölgede donuk, sürekli diş ağrısı veya daha şiddetli, keskin diş ağrısı yaşayabilirsiniz.Çiğneme sırasında ağrı.Bir dişin etrafındaki diş eti dokusunda şişme veya kızarıklık.Gevşek hisseden diş.Diş minesinde kırılma veya çatlama.Diş minesinde renk değişikliği.
KÖK ÇÜRÜĞÜ VE DIŞ ETI ÇEKILMESI TEDAVILERI
Diş eti çekilmesi ve kök çürüklerinin uygun tedavisi, yumuşak doku çekilmesinin nedenine ve diş çürüğünün boyutuna ve ciddiyetine bağlıdır. Diş köklerindeki çürük ve diş eti çekilmesi için önerilen en yaygın tedavilerden bazıları şunlardır:Periodontal Tedavi – diş eti çekilmesine periodontal hastalık neden oluyorsa, hastanın genellikle diş taşı temizliği ve kök planlaması ile başlayan bir diş hijyenistinden periodontal tedaviye ihtiyacı olacaktır. Diş kökünün yüzeyindeki plak ve tartar temizlenir. Periodontal tedavi, diş eti dokularının iyileşmesine ve diş yüzeyine yeniden bağlanmasına yardımcı olabilir.Cerrahi Aşama – Diş eti çekilmesi ilerlemişse, diş eti dokusunun geri çekildiği bir diş eti grefti gösterilebilir. Greftler, kök yüzeyinin hassasiyetten ve daha fazla çürümeden korunmasına yardımcı olabilir.Diş Restorasyonu - Diş çürüğü veya kök çürüğü varsa, hastanın çürüğün giderilmesi ve bir dolgu veya diş kronu ile değiştirilmesi gerekir. https://www.yusufsert.com.tr

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI