Reklam
19 MAYIS KURTULUŞUN ADIDIR!
Dursun Bulut

Dursun Bulut

Gözden Kaçan haberler

19 MAYIS KURTULUŞUN ADIDIR!

18 Mayıs 2019 - 21:13

Yüz yıl geçti, kurtuluş savaşımızın ilk adımlarının atıldığ günden bu yana. Birinci Dünya savaşı sonrası Osmanlı, Enver Paşa'nın hırslarına kurban edilince ülkemiz emperyalistlerin saldırısına uğruyor ve bölge bölge işgal ediliyor. Artık bu işgal, savaşılmadan sonlanamayacaktı. Atatürk bunun bilincinde idi. Emperyalist işgale karşı savaş da ancak Anadolu'nun örgütlenmesiyle mümkündü. O nedenle Anadolu'ya geçmekten başka çaresi yoktu. Bir gurup arkadaşıyla birlikte 16 Mayıs 1919 'da Samsuna hareket etti. Zorlu ve tehlikeli bir deniz yolculuğu sonucunda, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a vardı. 

Samsun halkı, İngiliz'lerin işgalinden rahatsızdı. Bu geliş herkesi sevindirdi. Böylece emperyalist işgale karşı ilk kıvılcım da çakılmış oldu. Bu kıvılcım sırasıyla Amasya, Erzurum, Sivas'da kısacası Anadolu"nun her tarafında dalga dalga ateşe dönüştü ve giderek anti emperyalist savaşında tek tek örülen cepheleri oldu. 
Artık kafalarda bir tek slogan vardı; #YaİstiklâlYaÖlüm. Atatürk'ün başkomutanlığında, Anadolu halklarının yazdığı bu destan, işgalcilerin ülkemizde kovulmasıyla birlikte zaferle sonlandı.

Bu sayededir ki, bugün sömürge değiliz. Bu sayededir ki, bugün ayaktayız ve Türkiyeyiz.  Yüreklerini, canlarını ortaya koyan kurtuluş savaşının tüm kahramanlarını minnetle anarken, emanetlerine yeterince sahip çıkamadığımızıda itiraf etmek istiyorum. 
Çünkü; Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının kurduğu Türkiye, değerler üzerine kurulan, çağdaş olmayı hedefleyen bir devletti. Bugün ise Cumhuriyetimiz, temel değerleri açısında yara almış ve kuruluş felsefesinde bir hayli uzaklaşmış durumdadır. Bu da hepimizi ziyadesiyle üzmektedir. 

Umutla söylemek isterim ki, Cumhuriyet'in değerleriyle büyümüş genç neslimiz, Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesinden daha fazla sapılmasına müsade etmeyecek ve Atatürk'ün tarif ettiği #MuasırMedeniyetler seviyesine ulaşma mücadelesini sürdürecektir. Kurtuluşumuz için savaşan başta Atatürk olmak üzere kahraman ecdatımızın, ruhları şad olsun! Anıları önünde saygıyla eğiliyorum. Mücadeleleri ışığımızdır!
#HerŞeyÇokGüzelOlacak...

YORUMLAR

  • 0 Yorum