SÜREKLİ YALAN SÖYLEMEK MİTOMANİ İŞARETİ OLABİLİR !

SÜREKLİ YALAN SÖYLEMEK MİTOMANİ İŞARETİ OLABİLİR !
 Tarih: 23-11-2023 17:20:53
SÜREKLİ YALAN SÖYLEMEK MİTOMANİ İŞARETİ OLABİLİR !
SÜREKLİ YALAN SÖYLEMEK MİTOMANİ İŞARETİ OLABİLİR !
 
Uzman Klinik Psikolog Hatice Börek konu hakkında önemli bilgiler verdi.
 
Mitomani, patolojik yalan olarak da adlandırılan bir durumdur ve bireylerin dürtüsel olarak yalan söylemelerini içerir. Bu hastalık, kişinin yalan söylediğinin farkında olmaması ve yalanın ardından psikolojik rahatlama yaşamasıyla karakterizedir.
 
Mitomanın Profili
Mitomani genellikle B kümesi kişilik bozukluklarıyla ilişkilendirilir. Araştırmalar, bu bireylerin akıl hastalığına sahip olmadıklarını, ancak düşlemsel yalanlar üzerinden mitomani sergilediklerini göstermektedir.
 
Nedenleri ve Tanısı
Mitomani, patolojik yalanın alışkanlık haline gelmesi durumu olarak tanımlanır. Bu hastalığın nedenleri arasında psikolojik faktörler bulunabilir, ancak kesin sebepleri net değildir.
 
Uzman Klinik Psikolog Hatice Börek, ''  Mitomani tedavisi multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. Psikoterapi, bireyin yalan söyleme alışkanlıklarını anlamasına ve bu davranışlarıyla başa çıkmasına yardımcı olabilir. Mitomani, psikolojik bir derinlik barındıran karmaşık bir hastalıktır. Uzman psikologlar, bu durumu anlamak ve tedavi etmek için bireylerle işbirliği yapabilirler.''dedi.
Etiketler
  Bu haber 281 defa okunmuştur.
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SAĞLIK Haberleri
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI