CHP'li Mustafa Sarıgül'den hükümete emekli ikramiyesi çağrısı! Talep ettiği rakamı açıkladı

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, cumhuriyetin 100. yıl dönümü dolayısıyla emeklilere verilmesi planlanan ikramiye ile ilgili hükümete dikkat çeken bir çağrıda bulundu. Emeklilerin zor durumda olduğunu belirten Sarıgül, talep ettiği ikramiye tutarı için rakam verdi.
 Tarih: 18-09-2023 16:56:54
CHP'li Mustafa Sarıgül'den hükümete emekli ikramiyesi çağrısı! Talep ettiği rakamı açıkladı

Cumhuriyet'in 100. yılı nedeniyle 29 Ekim'de tek seferliğine verilmesi planlanan ikramiyeler için milyonlarca emekli meraklı bekleyişini sürdürürken, ilgili bakanlıkların konuyla ilişkin çalışmalara başladığı belirtiliyor.

Emeklilere verilecek ikramiye konusunda muhalefetten dikkat çeken bir çıkış geldi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, emeklilerin geçim sıkıntısı yaşadığını söyleyip hükümete çağrıda bulundu.

Anadolu Ajansı'nın aktardığı habere göre; CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, iktidarın, vatandaşların sorunlarına karşı duyarsızlığının devam ettiği, Türkiye'de özellikle enflasyon ve hayat pahalılığının her geçen gün arttığı değerlendirmesinde bulundu.

"ANAYASA DEĞİŞİNCE EMEKLİNİN KARNI MI DOYACAK?"

Hayat pahalılığı karşısında ezilen kitlelerin başında emeklilerin geldiğini dile getiren Mustafa Sarıgül, "Şu anda emekliler, çarşıya, pazara rahat gidemiyor. Şimdi de 'anayasa' diyorlar. Anayasa değişince emeklinin karnı doyacak mı? Amaçları yerel seçime kadar kutuplaşmayı canlı tutmak, bu atmosferde seçimlere gitmek istiyorlar" diye konuştu.

EMEKLİ İKRAMİYESİ İÇİN HÜKÜMETE ÇAĞRI

En düşük emekli aylığının en az asgari ücret tutarında olması gerektiğini savunan Sarıgül, şunları kaydetti:"Siz emekliye 'ekim ayını bekle, yılbaşını bekle' diyorsunuz. Emeklinin bekleyecek hali kalmadı. En düşük emekli maaşını gelin asgari ücret düzeyine çıkaralım.Evi olmayan emeklilere mutlaka kira yardımı yapalım. Emeklilere kışın yakacak yardımı yapamazsak doğal gaz faturasını nasıl ödeyecekler? Sağlık katkı payı kesmeyelim. Emeklilerimize 29 Ekim'de, Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında bir ikramiye verilecekse mutlaka bir asgari ücret düzeyinde olmalıdır. Yoksa 5 bin liralık ikramiyeye baktığınız zaman, 180, 190 dolara tekabül eder. O da emeklimizin dişinin kovuğunu dahi doldurmaz."

Sarıgül, Cumhuriyet'in 100'üncü yılı şerefine toplumsal bir af beklentisi olduğunu ve bunun göz ardı edilmemesi gerektiğini belirterek, ayrıca kamuda mülakatın mutlaka kaldırılması gerektiğini söyledi.

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SİYASET Haberleri
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI