İBB Meclisi’nde “Halk Ekmek”te zam tartışması: "Yüzde 800 civarında temel girdilere zam yapılmış"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde, Halk Ekmek’e yapılan zam tartışıldı. AKP’lilerin eleştirilerine yanıt veren CHP Grup Sözcüsü Gencay Özcan, “Yüzde 800 civarında temel girdilere zam yapılmış” dedi. AKP Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz ise “Halk Ekmek olarak görev yapacaksanız gerekirse zarar edeceksiniz, sübvanse edeceksiniz” karşılığını verdi.
 Tarih: 09-07-2024 18:56:37
İBB Meclisi’nde “Halk Ekmek”te zam tartışması:

“Yeni gelen ekonomi bakanı, önceki bakana ve yönetime yönelik ‘Rasyonel olmayan politikalar izliyorlardı. Biz akılcı politikalar izleyeceğiz’ dedi. Onlar faizleri düşürüyorlardı, bunlar faizleri artırıyorlar. Enflasyon, hayat pahalılığı her geçen gün artmaya devam ediyor. Onlar ‘Nas’ dedi, şimdikiler ‘faiz’ diyor. Adalet ve Kalkınma Partisi, yoksulluğu bitireceğine yoksulu bitiren uygulamalar yapıyor. Ekmek zammından bahsediliyor. Siz ekmeğin temel girdilerine 2020’den beri ne kadar zam yaptınız, ben de size soruyorum. Halk Ekmek’in dağıtım gideri 2020’den beri yüzde 750 artmış. Bir çuval un yüzde 668 artmış. Doğal gaza yüzde 570 zam yapılmış. Emekçiye yüzde bin 157 zam yapılmak durumunda kalınmış. Bu 4 temel giderin ortalaması, yüzde 800 civarında Halk Ekmek’in temel girdilerine zam yapılmış. Ekrem Başkan göreve geldiğinde Halk Ekmek, ekmeği 1 liraya satıyormuş. Şu an 8 lira oldu. Sizin, bunların temel giderine uyguladığınız enflasyon, yüzde 800. Ben soruyorum, siz ekmeğe neden zam yaptınız? Bugün eğer Halk Ekmek’e zam yapılıyorsa buradaki temel girdilere yapılan zamlar dolayısıyla, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin uyguladığı yanlış ekonomi politikaları neticesinde una, elektriğe, doğal gaza zam yapılması sebebiyle yapılıyor. Bu soruyu arkadaşlarımızın kendilerine sorması gerekir.”

Buna karşılık AKP Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz, Halk Ekmek'in asli görevinin halkı ucuz ekmekle buluşturmak olduğunu savundu. Türkyılmaz, Halk Ekmek'in zarar etmeyi göze alarak ekmek fiyatlarını sabit tutması gerektiğini ve bunun için gerekli sübvansiyonların sağlanması gerektiğini ifade etti.

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BELEDİYE MECLİS Haberleri
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI