Dursun Bulut
  14-03-2022 23:32:00

MÜCADELE GÜNÜ (TIP BAYRAMI)

KÜRESEL ISINMA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ,
DÜNYA NEHİRLER GÜNÜ VE YETER!...
ZEYTİN AĞACIMA DOKUNMA DİRENİŞİ!
Bugün, başlıktaki dört konuyu ama bir tekinin önemini ihmal etmeden sizlerin dikkatine kısaca getirmek istiyorum.
• Sağlık Çalışanlarının Mücadele Günü:
14 Mart 1827 yılında Hekimbaşı Mustafa Behçet tarafından 2.Mahmut'a bir öneri olarak sunulmuş. Öneri kabul edildikten sonnra, Tulumbacıbaşı Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adı altında bugünkü Tıp Fakültelerinin temeli atılmıştır. Bu tarihten itibaren de Tıp Bayramı olarak kutlanagelmiştir.
Doktorluk insanlık için olmazsa olmaz mesleklerden biridir. Sağlıklı yaşamaya, dertlerimize deva bulmaya onların elleriyle kavuştuk.
Dünyanın başına bela olan Covit-19 virüsünde hayatlarını hiçe sayarak ibsanliğa hizmet verdiler. Uykusuz kaldılar, gecesini gündüze katarak büyük ölçüde ölümlerin önüne geçtiler. Ne acıdır ki, böylesine cefakâr topluluk "verdiğiniz para geçinmemize yetmiyor" dediğinde Sn.Cumhurbaşkanı sokağı, yurtdışını tarif ederek doktorlarımızı yüzüstü bırakmıştır. O nedenle doktorlarımız ayakta, tüm sağlık çalışanlarıyla bayramlarını kutlama yerine mücadeleyi seçmişlerdir. Yolları açık olsun! Onların yanındayız. Mücadeleleri mücadelemizdir!
• Küresel Isınma İklim Değişikliği:
Sanayi Devriminden sonra atmosfere bırakılan sera gazlarının salınımı yıllarca ihmal edildiği için 1980'den sonra Dünya'da ısınma artmaya başladı. Küresel bazda 1 ila 1.5 santigrat derece artarak Dünyayı etkilemeye, buzulları eritmeye başladı, mevsimler değişti. Özellikle ülkemizde bu kötü gidişat, çevre düşmanı, beton dostu politikalarla daha da hızlandı. Dolayısıyla ormanlarımız azaldı, nehirlerimiz kirlendi, yağışsızlık nedeniyle nehirlerimizin taşıdığı sular azaldı ve susuzluk dönemin en büyük sorunu haline geldi.
• Dünya Nehirleri İçin Eylem Günü:
İlk kez 14 Mart 1997’de Brezilya’nın Curitiba kentinde düzenlenen "Barajlardan Etkilenen Halklar Uluslararası Buluşması’nda" yayınlanan bir deklarasyonla kabul edilen "Dünya Nehirler İçin Eylem Günü" 22 senedir bütün Dünya'da kutlanıyor. “Ölüm için değil, yaşam için su!” sloganıyla biten deklarasyonda barajlar ve havzalar arası sutaşıma amaçlı hidrolik projelerin, nehir havzalarına ve bu havzalardan geçimini sağlayan ve toplumsal kimliklerini nehirler üzerine kuran ülkerin verdiği zararlara dikkat çekilmişti. Tıpkı ülkemizde de nehirler, ırmaklar, çaylar, dereler üzerine kurulan Barajlar, HES'ler sonucunda birçok deremiz kurumuş, nehirlerimizin debileri düşmüştür. Yetmedi beton sanayisi, madenler nedeniyle ormanlarımız katledilmiş, tarım alanlarımız yok edilmiş, yeraltı sularımız zehirlenmiştir. Bugün 14 Mart, ülkemizde ki, çevreciler de, ülkesini sevenler de, torunlarına temiz bir Dünya bırakmak isteyenler de ayakta. Iktidarın bu vurdum duymaz ve rantçı politikalarını protesto ediyor. Kutluyorum hepsini. Desteğimiz yanıbaşlarındadır.
• "Zeytin Ağacıma Dokunma" Direnişi:
Bilindigi gibi iktidar Marmara, Ege, Akdeniz sahillerinde de beton ve rant politikasını devam ettirdi. Yakında çıkacak yönetmenlikle asırlık zeytin ağacları yokedilecek. Bu bilgilere ulaşan herkes isyan ediyor. Bu bir skandaldır. Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir pervazsızlık yoktur. Karadeniz, Marmara, Ege, Akdeniz ormanlarını beton ve rant uğruna bitir, şimdi bir avuç rant avcısı maden işleticilerinin doyumsuz kar hırslarını tatmin etmek için zeytin ağaçlarını yok etme hazırlıği yap. Dogaldır ki, Ege, Akdeniz, Marmara, Karadeniz halkı ayaklanacak. Doğaldır ki, "Dokunmayın Zeytinime" diye haykıracaklardır. Görmüyormusunuz?
7 Bölgemizde insanlarımız ayaklanıyor. Bırakın bu çevre düşmanlığını, dolar seviciligini. Bir an önce sandığı insanlarımızın önüne getirin ki,
 
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI