CHP'li Gürsel Tekin, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş için ne dedi?

yerelingundemi.com'un sorularını yanıtlayan Gürsel Tekin, siyaset sahnelerinin en konuşulan isimleri Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş hakkında özel açıklamalarda bulundu.
 Tarih: 04-05-2022 11:16:36
CHP'li Gürsel Tekin, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş için ne dedi?

YERELİN GÜNDEMİ/ yerelingundemi.com'un sorularını yanıtlayan Gürsel Tekin, siyaset sahnelerinin en konuşulan isimleri Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş hakkında özel açıklamalarda bulundu.

TBMM'nin en aktif vekillerinden biri olan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'in sorularımıza verdiği yanıtlar şu şekilde:  

- Ramazan Bayramı geldi ama bayramda siyasetin tansiyonu düşmedi. Özellikle AKP sözcüleri çok sert açıklamalar yapıyorlar. En son AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, "2023 Çanakkale'ye dünyanın en büyük köprüsünü yapanlar ile köprüyü sadece polemik konusu yapıp oradan bizi denize dökeceğini düşünen dangalakların seçimi olacak," dedi. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

AKP milletvekilleri ve parti yöneticileri arasında ciddi bir panik dalgası var. Biliyorsunuz çok meşhur sözdür: “Korku aklın katilidir. ”Korku ve panik öfkeye, öfke nefrete dönüşür. Nefret akılla hareket edilmesini engeller. Örneğin Çanakkale Köprüsü’nün maliyetini, bunun ülkeye oluşturduğu yükü sorgulayan bütün vatandaşlara “dangalak” derseniz, siz bu ülkenin vatandaşlarına hakaret etmiş, bu ülkeyi paylaştığınız, anayasal olarak da eşit haklara sahip insanlara ikinci sınıf insan muamelesi yapmış olursunuz. Ayrımcı, dışlayıcı bir sözdür. Bu tip sözler Türkiye’de toplumsal barış ve huzur ortamını yok eder, halkı kin ve düşmanlığa sevk eder. Milletin de çok önemli bir kısmı hakaret ve aşağılama dolu bu dilden rahatsız. Daha önce AKP’ye oy veren seçmen bile “bu kadar olmaz” diyor. Millet sandık geldiği ilk anda da bu rahatsızlığını ortaya koymak, AKP’ye verdiği emaneti almak için gün sayıyor. 2023 seçimleri evini geçindiremeyenlerin seçimi olacak. 2023 seçimleri pazar yerinden çürük sebze, meyve toplayanların seçimi olacak. 2023 seçimleri yokluğa mahkum edilmiş emeklilerin, hakları gasp edilmiş çiftçilerin, bu hükümet yüzünden işsiz ve umutsuz kalmış gençlerin seçimi olacak. Sonucunu da hep birlikte göreceğiz. Bugün sandık koyulsa Erdoğan’ın kazanamayacağını Erdoğan da biliyor. O yüzden sandık bugün gelmiyor. Yarın daha büyük kaybedecekler. İşi uzattıkça AKP’nin erimesi hızlanıyor. Tek üzüldüğümüz taraf Türkiye vakit kaybediyor. Sorunlar daha da büyüyor ve yaygınlaşıyor. Yoksa 2023 yılında o sandık gelecek, Türkiye de sorunlarını çözecek.

-Seçime kadar önemli bir süre var. Bu dönemde AKP seçim sonucunu belirleyecek yeni adımlar atabilir mi?

Seçim Kanunu’nda önemli bir değişiklik yaptılar. Anayasa Mahkemesi’nde dava sürüyor.  Sandık güvenliğine yönelik çok önemli bir tehdit. Anayasa’ya aykırı bu tehdidin mutlaka iptal edilmesi lazım. Sandık kurullarının oluşumundan, seçmenin oyunun korunmasına kadar bir çok alanda demokratik bir toplumun temel ilkeleri ile asla bağdaşmayacak bir düzenleme getiriyor. Maç sürerken oyunun kuralını değiştirmeye çalışıyorlar. AKP’nin şunu anlaması lazım. Attıkları bu adımlar AKP’nin gücünü kaybettiği kanaatini de güçlendiriyor. Millet “bu yollara saptılarsa demek ki kaybedecekler” diyor. Bir insan seçim sistemini neden değiştirir? Mevcut seçim yöntemiyle kazanamayacağını bildiği için değiştirir. Peki bu değişiklik kazanmalarına yeter mi? Muhalefet olarak 200 bin sandıkta milli iradeyi korumak için çelik bir kalkan gibi durursak yetmez. Oy hırsızlığına müsaade etmezsek yetmez. Milli iradenin gasp edilmesine seyirci kalmazsak yetmez. O yüzden tüm muhalefet partilerinin ortak bir plan ile seçim güvenliğini sağlamak için harekete geçmesini ve çalışmalara başlamasını istiyoruz. Değerli Genel Başkanlar bu konuda çok duyarlı. Önemli bir adım atılacağını düşünüyorum.

-31 Mart seçimlerinden beri İstanbul konuşuluyor. AKP sözcüleri sürekli olarak İstanbul’daki yönetimi eleştiriyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Ekrem İmamoğlu’nun tarihin en başarısız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunu ifade etti. Bu tutumun sebebi ne?

İstanbul Türkiye demektir. Türkiye’nin 81 ilinden herkes burada. Türkiye ekonomisinin üçte biri burada. İstanbul aynı zamanda AKP’nin finans ve rant ağının da merkezindeydi. Bu tarihe kadar buradan vakıflara, derneklere, yandaşlara, belli zümrelere inanılmaz bir kaynak aktardılar. Erdoğan’ın deyişiyle “İstanbul’a ihanet ettiler.” İstanbul halkı da emaneti AKP’den aldı, daha iyi yöneteceğini düşündüğü bir ismi iş başına getirdi. Bunu içlerine sindiremediler. Seçimleri iptal ettiler. Neticede 23 Haziran’da millet “Bir dakika sandıktan çıkan sonucu katakulli ile değiştiremezsin” dedi. İradesine sahip çıktı ve AKP ağır bir hezimete uğradı. Şimdi yeni yöntemler bularak İstanbul’u ele geçirmek, kamuoyunda Erdoğan’dan daha fazla desteklenen potansiyel bir Cumhurbaşkanı adayını da hileli yöntemlerle tribüne çıkartmak istiyorlar. Bu proje de tutmaz. Millet tam aksine çok daha büyük bir sevgiyle evladına sahip çıkar, firavunluk yapanları da cezalandırır.

- Ekrem İmamoğlu’na yönelik bir işlem mi planlanıyor?

AKP kulislerinde Ekrem İmamoğlu’nun görevden alınması konuşuluyor. MHP Genel Başkanı Sn. Bahçeli 2 ay önce “İmamoğlu görevden affını istesin” diye bir açıklama yaptı. İçişleri Bakanı işi gücü bırakmış her gün İmamoğlu hakkında bir açıklama yapıyor. Kayyum atayarak milli iradeyi gasp etmek için gerekçe üretmeye çalışıyorlar. Buradan ben uyarıyorum böyle sanal bahanelerle milletin kararını değiştiremezsiniz. Millet kararlıdır. Verdiği emanetten memnundur. Bütün anketlerde bu durum gözüküyor. Bizans oyunlarıyla milli iradeyi gasp etme çabası Türkiye’ye ağır bir yara verir. Ekrem İmamoğlu da küçülmez, CHP de küçülmez, mücadele çok daha güçlü bir şekilde devam eder.  AKP muhalefet edebilir, itirazlarını söyleyebilir ama yargıyı, kolluk güçlerini, devletin zor aygıtlarını siyasi çıkarı için kullanıp milli iradenin kararını gasp ederse, 2023 yılında bugünkü oy oranına bile ulaşamazlar. İstanbul’a kayyum atamaya kalkanlar karşılarında milletin tamamını bulur. Akıllarını başlarına almalarını umuyorum.

- Mansur Yavaş’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı da konuşuluyor. Siz adayları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mansur Yavaş da çok değerli bir siyasetçi. Ankara halkı çok seviyor, Türkiye çok seviyor. Anketlerde bu sevgi ortaya çıkıyor. Gururla söylemek lazım millet ittifakında bir değil, Erdoğan’ı sandıkta devirip Türkiye’ye hizmet edecek birden çok daha fazla insan var.  Genel Başkanlar, partilerin yetkili kurulları değerlendirme yapacaklar, bir aday belirleyecekler sonra hep birlikte elele vereceğiz, bu rejimi değiştirmek, Türkiye’nin sorunlarını çözmek için sahaya ineceğiz. Bizim açımızdan sorun yok. Cumhur ittifakı açısından büyük bir sorun var. Adayları hiçbir ankette önde gözükmüyor. Hepsinde kaybediyor. Milletin sevgisini ve güvenini kaybetmiş bir adayla sahaya çıkacaklar. Sonucu da hep birlikte göreceğiz. Efendim diyorlarsa ki “Hayır adayımız seçimleri kazanır” o zaman da buyrun, hodri meydan, vakit kaybetmeye gerek yok. Getirelim sandığı, görelim sonucu. Niye sandıktan kaçıyorlar? Sonucu da onlar da biliyor. O yüzden kimse kendisini kandırmasın,

- Sürekli sokakta, halkın içinde olan bir siyasetçisiniz. Halkın gündemi ne?

Halkın gündemine iki konu damgasını vurmuş durumda. Ekonomi ve sığınmacılar. Yüksek enflasyon, artan hayat pahalılığı ve derinleşen yoksulluk milletin birinci gündemi. AKP yüzünden Türkiye tarihinin en büyük krizine girdi. Efendim koronavirüs filan diyorlar. 2017’den beri Türkiye kriz içerisinde. Ne diyorlardı? Ekonomik istiklal savaşı veriyoruz. İstiklal savaşı’nın kendisi 3 yıl sürdü. 1922’de kazandığımız zafer ile sonuçlandı. Bunlar 5 yıldır ekonomiyi düzeltemedi. Neden? Çünkü ekonomik krizin sebebi AKP’nin kendisi. AKP sebep enflasyon sonuçtur. Bunu artık sokaktaki vatandaş da söylüyor. İkinci önemli konu sığınmacılar. Kaçak göçmenler, geçici koruma statüsündeki Suriyeliler toplumun sinir uçlarını uyarıyor. Millet sığınmacı sorununun bir an önce çözülmesini bekliyor. Muhalefetin baskısıyla AKP bu alanda çark etti. “Geri göndermeyeceğiz, vatandaşlık vereceğiz” noktasından “Geri göndereceğiz” noktasına 180 derece dönüş yaptı. Ancak millet AKP’ye güvenmiyor. 11 sene bu işi yapmışın, Türkiye’ye bu alanda ağır bir bedel ödetmişin, şimdi bir günde bu işi çözemezsin. Millet ittifakı bu konuda da çok hazırlıklı. Uluslararası hukuka uygun olarak, BM, AB ülkeleri ve bölgedeki ülkeler ile birlikte gereken adımları atacağız, Suriyelilerin haklarını da koruyarak kendilerini ülkelerine kavuşturacağız. Özlem de hasret de son bulacak. Bölgeye barış ve huzur gelecek.

  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SİYASET Haberleri
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI