DENİZ DEMİR: “ UZUN NÖBET SAATLERİ, İŞ YOĞUNLUĞU VE EKONOMİK KAYGILAR, HEKİM GÖÇÜNÜN SEBEPLERİNDEN SADECE BAZILARI”

CHP, HEKİM GÖÇÜ İLE İLGİLİ MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ… DENİZ DEMİR: “ UZUN NÖBET SAATLERİ, İŞ YOĞUNLUĞU VE EKONOMİK KAYGILAR, HEKİM GÖÇÜNÜN SEBEPLERİNDEN SADECE BAZILARI”
 Tarih: 28-11-2023 20:43:59
DENİZ DEMİR:  “ UZUN NÖBET SAATLERİ, İŞ YOĞUNLUĞU VE EKONOMİK KAYGILAR, HEKİM GÖÇÜNÜN SEBEPLERİNDEN SADECE BAZILARI”

CHP, hekim göçü ve sağlık çalışanlarının sorunları ile ilgili Meclis Araştırması açılmasını istedi. Araştırma önergesini hazırlayan CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, “Sağlıkta şiddet başta olmak üzere uzun nöbet saatleri, personel ve ekipman yetersizliği, iş yoğunluğu ve ekonomik kaygılar hekim göçünün sebeplerinden sadece bazıları” değerlendirmesini yaptı.

CHP, artan hekim göçü ve sağlık çalışanlarının sorunları hakkında TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi. Önergeyi hazırlayan CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, önergesinin gerekçesinde şu değerlendirmeleri yaptı:

YOKSULLAŞMA, AĞIR ÇALIŞMA KOŞULLARI VE ŞİDDET”

“Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi tarafından oluşturulan ‘İyi hal belgesi’, yurt dışına göç etmek isteyen hekimler tarafından talep edilmektedir. TTB'nin paylaştığı verilerde, ekim ayında 256, 2023 yılının ilk 10 ayında ise 2541 hekim bu belgeyi talep ettiği görüldü. Verilere bakıldığında, son 11 yılda ilk 10 ay içinde talep edilen belge sayısı bakımından 2023 yılı talebin en fazla olduğu yıl konumunda. TTB’nin paylaştığı verilerde görülmektedir ki hekimlerimiz son yıllarda artan bir hızla yurt dışına göç etmektedir. Yoksullaşma, ağır çalışma koşulları ve şiddet başta olmak üzere çeşitli olumsuzluklarla karşı karşıya olan hekimlerin birçoğu çalışmak için yurt dışını tercih etmektedir.

“SAĞLIKTA ŞİDDET OLAYLARI, TÜM HEKİM VE SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MOTİVASYONUNU CİDDİ ŞEKİLDE ETKİLEMEKTE”

Sağlıkta şiddet başta olmak üzere uzun nöbet saatleri, personel ve ekipman yetersizliği, iş yoğunluğu ve ekonomik kaygılar hekim göçünün sebeplerinden sadece bazıları. Sağlıkta şiddet olayları, sadece şiddetin mağduru olanları fiziksel ve psikolojik travmaya uğratmanın ve belli bir süre için sağlık hizmeti vermekten alıkoymanın ötesinde, tüm hekim ve sağlık çalışanlarının iş motivasyonunu ciddi şekilde etkilemekte ve ülkemizde verilen sağlık hizmetlerini orta ve uzun vadede ciddi şekilde etkileyecek sonuçlara neden olmaktadır. Sağlık sistemimizdeki eksiklikleri gidermek amacıyla hekimlerimizin yurt dışına göçlerinin önceki senelere göre artış oranını belirlemek, bu artışın sebeplerini doğru bir şekilde tespit etmek gerekmektedir.”

 

Etiketler
  Bu haber 207 defa okunmuştur.
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SİYASET Haberleri
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI