TGC, 1 MAYIS’TA BASIN EMEKÇİLERİ İÇİN CAN GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI ÇAĞRISI YAPTI

TGC, 1 MAYIS’TA BASIN EMEKÇİLERİ İÇİN CAN GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI ÇAĞRISI YAPTI
 Tarih: 30-04-2024 14:37:03
TGC, 1 MAYIS’TA BASIN EMEKÇİLERİ İÇİN CAN GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI ÇAĞRISI YAPTI

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle haber takibi yapacakların can güvenliğinin sağlanması çağrısı yaptı.  Açıklamad, ''Bu yıl 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde bir ilk yaşanmasını, gazetecilerin gözaltına alınmadan görevlerini tamamlamaları konusunda İçişleri Bakanlığı’ndan ve İstanbul Valiliği’nden gerekli hassasiyeti bekliyoruz'' denildi.

Anayasa Mahkemesi kararına karşın İstanbul’da Taksim Meydanı, bu yılki 1 Mayıs’ta da kutlamalar için yasaklandı. TGC Yönetim Kurulu da yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı uyarı ve çağrı yaptı. Etkinlikleri takip edecek basın emekçilerinin çalışma ve can güvenliğinin sağlanmasını istenen açıklama şöyle:

''1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü tüm dünyada kutlanan evrensel bir bayram olma özelliği taşıyor. Türkiye’de her zaman engellerle karşılaşan 1 Mayıs’ı yalnız emek bayramı olarak değil, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kalktığı bir gün olarak da kutlamak istiyoruz. Halkın haber alma, gerçekleri öğrenme hakkı için demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işlemesini bekliyoruz. Bu önemli günü izleyecek olan basın emekçisi meslektaşlarımızın çalışmalarının engellenmeden, can güvenliklerinin sağlanması büyük önem taşıyor. Bu yıl 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde bir ilk yaşanmasını, gazetecilerin gözaltına alınmadan görevlerini tamamlamaları konusunda İçişleri Bakanlığı’ndan ve İstanbul Valiliği’nden gerekli hassasiyeti bekliyoruz. Tüm emekçilerin ve gazetecilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyoruz.''

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM Haberleri
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI