Dünya Çevre Günü Kartal’da Coşkuyla Kutlandı

Dünya Çevre Günü Kartal’da Coşkuyla Kutlandı
 Tarih: 03-06-2023 11:33:59
Dünya Çevre Günü Kartal’da Coşkuyla Kutlandı

Kartal Belediyesi, Dünya Çevre Günü dolayısıyla farkındalık yaratmak ve bilinçlendirmek amacıyla bir dizi etkinlik düzenledi. ‘Yeşilden Maviye Bu Yaşam Bizim’ sloganıyla yapılan etkinlikler kapsamında çevrenin önemine bir kez daha vurgu yapıldı.

İsveç’in Stokholm kentinde 1972 yılında yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı'nda alınan bir kararla, 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak ilan edilirken; Kartal’da da 5-7 Haziran tarihleri arasında etkinlikler düzenlenerek kutlamalar yapıldı.

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün düzenlediği etkinliklere; Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Cengiz Türkmen ve Adem Uçar, Kartal Belediyesi Birim Müdürleri,  çevreci dernekler, Kartal sınırları içinde bulunan okulların müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve Kartallılar katıldı.

Kartal Çeçenistan Parkı’nda düzenlenen şenliğe ilgi yoğun oldu. Bando eşliğinde çevre yürüyüşü gerçekleştirilen etkinlikte öğrenciler kurulan stantlardaki atölyelere katıldı. Kartal’daki bazı okulların da kendi stantlarını açarak farklı etkinlikler yaptığı çevre şenliğinde sahne gösterileri de düzenlendi.

Çocukların dans, ritim ve halk oyunu gösterilerinden önce sahne çıkarak kısa bir konuşma yapan Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Cengiz Türkmen, çevrenin korunması ve atıkların geri dönüştürülmesi konusunda belediye olarak başta eğitim olmak üzere pek çok proje gerçekleştirdiklerini söyledi. Geçtiğimiz yıllarda Marmara Denizi’nde yaşanan müsilaj felaketini hatırlatan Türkmen, doğanın kendini yenileme konusunda alarm verdiğini söyledi ve özellikle atıkların kaynağında geri dönüştürülmesi ile ilgili çocuklara bilinç kazandırılması konusunda ailelere büyük görev düştüğünü belirtti. 

Atıklardan Defile

Başkan Yardımcı Cengiz Türkmen’in konuşmasının ardından, Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında atıklardan yapılan elbise ve kostümlerin yer aldığı defile düzenlendi. Profesyonel mankenler gibi podyumda yer alan öğrenciler kola açma halkası, plastikler ve atık kumaşlardan yapılan son derece şık elbiseleri ile göz doldurdu.

Etkinliklerde çocuklar yine atıklardan geri dönüştürülmüş malzemelerle yaptıkları tabloları da sergiledi. Canlı mankenlerin bahar bahçesi ve kelebek olarak büyük ilgi gördüğü etkinlikte en çok pil toplayan okul da ödüllendirildi. Öğretmen Zekeriya Güçer İlkokulu öğrencileri topladıkları 290 kilo pil ile birinciliği kazandı. Yapılan ödül törenin ardından etkinlik konser ve diğer eğlenceli aktivitelerle devam etti.

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Kartal Belediyesi Haberleri
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI